חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

תקן הסמכה בינלאומי לאיכות ובטיחות ברפואה ניתן למרכז שניידר - בית החולים לילדים היחיד בישראל

תקן ההסמכה היוקרתי של הארגון הבינלאומי המאוחד להסמכת בתי חולים לאיכות ובטיחות ברפואה (JCI (Joint Commission International, ניתן בחודש פברואר, 2013, למרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית.

התקן, "מוסמך איכות ובטיחות", מאשר כי כל הפעילות נעשית באופן בטוח ומתואם, ועל בסיס הנחיות והידע המדעי הנרחב והמעודכן ביותר הקיים כיום בתחום. הציון המשוכלל שקיבל בית החולים, בתחום QPS - איכות בטיחות המטופל, דירג אותו במקום השני בעולם, אחרי בית חולים ביפן. כמו כן, גם בתחום FMS - ניהול תשתיות בית החולים ובטיחותם, קיבל בית החולים את הדירוג המקסימלי – ללא הערות.

תהליך קבלת תקן ההסמכה היוקרתי הוא ארוך ומורכב במיוחד ונמשך כשלוש שנים. מעצם היות מרכז שניידר בית חולים לילדים, נדרשת התאמה מתמשכת של המתקנים והתהליכים השונים בבית החולים לטיפול ייעודי בילדים ולמתן מענה להם ולבני משפחותיהם.

 

כל תהליך המתקיים במרכז שניידר שונה מבית חולים כללי בשל התאמה זו – החל מהתאמת שקעי חשמל, נהלי מתן תרופות ועד מתן הדרכה על הטיפול לילד ולמשפחתו. המבדק הינו מבדק של בתי חולים כלליים ולכן הוא נדרש להתאמה לבית חולים לילדים.

JCI הינו הארגון הגדול והוותיק ביותר בעולם והוא נותן הכרה באיכות ובטיחות ללמעלה מ-16,000 ארגוני בריאות בארה"ב. החל משנת 1965 הוא הארגון המועדך על ידי בתי החולים בארה"ב (כ-85%) לבחינת עמידה בדרישות הסף של תוכנית הבריאות הממשלתית בארה"ב (Medicare and Medicaid). ה-JCI פועל כיום ביותר מ-30 מדיניות בעולם ובתי החולים של שירותי בריאות כללית הם הראשונים והיחידים בארץ שלקחו על עצמם מחויבות זו לאיכות ובטיחות.

המודל על פיו פעלה הנהלת מרכז שניידר מבוסס על 13 סטנדרטים מחמירים בנושאי שמירה על איכות הטיפול הכולל במטופל, יעילות בארגון, תקשורת בין צוותית ובטיחות המטופל. במהלך המבדק שנערך במשך ארבעה ימים על ידי צוות בודקים בינלאומי, נבחנו כ- 1,300 סעיפים בנושאים, כגון: כללי התקשורת עם מטופלים שאינם דוברי עברית, שימוש בתרופות בתוך מחלקות בית החולים, ניהול תהליכי ניתוחים והרדמה, בדיקת תהליך ניהול בטיחות להפחתת זיהומים נרכשים, בדיקת נהלים למניעת היפגעויות אנשי צוות ומטופלים במסגרת בית החולים ועוד. 

הנהלת מרכז שניידר לקחה על עצמה מחוייבות לתהליך הסמכה ארוך ומורכב המאשר כי בית החולים עומד בסטנדרטיים הבינלאומיים. הודות לתהליך מורכב שנמשך שלוש שנים,  שנערך ביוזמה, בתמיכה ובליווי הכללית, אוחז היום מרכז שניידר בהכרה בינלאומית שהוענקה על ידי גוף בלתי תלוי החתום על רמת האיכות הרפואית שלו. מרכז שניידר מצטרף לבתי חולים נוספים של הכללית, שכבר קיבלו את ההסמכה: סורוקה, העמק, מאיר, רבין, בית רבקה, כרמל וקפלן. 

נורית ברוך מנהלת הסיעוד של בית החולים יו"ר האקרדיטציה יחד עם צוות האיכות של בית החולים ד"ר אפרת הרלב סגנית מנהל בית חולים, מירי קלר ולילי וידבסקי, מציינות את שיתוף הפעולה הפורה של כל עובדי בית החולים שהוביל לתוצאות המרשימות.

לדברי פרופ' יוסף פרס, מנהל מרכז שניידר: "הנהלת מרכז שניידר ואני גאים ונרגשים עם קבלת תקן ההסמכה היוקרתי. כבית החולים לילדים היחיד בישראל, המטפל במאות אלפי ילדים מכל רחבי הארץ והעולם מדי שנה, אנו מחוייבים להמשיך לשפר ולקדם את רפואת הילדים, ובמסגרת זו לדאוג כי כל הטיפולים והתהליכים המורכבים המבוצעים במסגרת בית החולים, יעשו בבטיחות מירבית לטובת מטופלינו  הצעירים. אני מודה לכלל עובדי מרכז שניידר אשר מסירותם וקפדנותם הביאו לקבלת התקן".

לדברי אלי דפס, מנכ"ל כללית: "בתי החולים של הכללית עמלו מספר שנים כדי לעמוד בהצלחה בקריטריונים המחמירים של איכות רפואית ובטיחות המטופל כפי שנבדקו ע"י ה- JCI. מרכז שניידר לרפואת ילדים המצטרף לשבעת בתי החולים האחרים בכללית, זכה לציון גבוה ביותר ויוצא דופן המעיד על רמתו, איכותו המקצועית והמחויבות של כל עובדיו. ברכתי והערכתי לכל העוסקים בבטיחות המטופל, בריאותו והשמים את הנושא בראש מעיניהם".

 

עבור לתוכן העמוד