חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

דף מידע תרופתי: ציטוזר, CYTARABINE/ CYTOSAR/ ARA-C

פורסם: 24.09.20 | עודכן: 24.09.20


דרך המתן:
התרופה ניתנת בעירוי, זריקת תת עורית או IT (אינטראטקל) כחלק מפרוטוקול הטיפול.


תופעות לוואי ייחודיות


 • תסמינים דמויי שפעת: 
  עלולים להופיע תסמינים כגון: חום, צמרמורת, כאבי ראש, כאבי שרירים ומפרקים. 
  במינונים גבוהים תתכן תחושה של עייפות, חוסר שינה, סחרחורת, אובדן שיווי משקל, ו/או בלבול. 

  מה עליי לעשות: יש לעקוב אחר החום בעלייה מעל 38 מעלות  ו/או הופעת צמרמורת יש להתקשר במיידית לרופא. במקרים בהם מופיעים תופעות המצוינות לעיל יש לדווח לאחות ו/או לרופא.

 • דלקת רירית העין Conjunctivitis:
  במינונים גבוהים עלול להתפתח גירוי של רירית העין.

  מה עליי לעשות: הרופא ייתן הוראה למתן טיפות עיניים על בסיס סליין Lyteers וכן טיפות עיניים על בסיס של סטרואידים Dexamycin. יש להקפיד ולהזליף בכל עין בין 3 ל-4 פעמים היום.

 • גירוי בעור:
  בהזרקה תת עורית ייתכן גירוי מקומי. על כן יש לשנות את מיקום ההזרקה.תופעות לוואי שכיחות


 • ירידה במספר כדוריות הדם הלבנות ונויטרופניה.
  בנוכחות ספירת נויטרופילים מתחת ל1,000, גוברת הסכנה לזיהומים.

  מה עלי לעשות:
  מומלץ למדוד חום לפחות פעם ביום ובמקביל לכל שינוי במצב הילד ו/או הופעת תסמין חדש. בעליית חום מעל 38 מעלות או חום הנמוך מ-36 ו/או הופעת צמרמורת יש להתקשר מיד לרופא. יש להקפיד על היגיינה ורחצת ידיים.

 • ירידה במספר כדוריות הדם האדומות: אנמיה
  כדוריות הדם האדומות נושאות חמצן מהריאות לרקמות השונות בגוף. ברמת המוגלובין נמוכה (אנמיה) ייתכן קושי לספק את כמות החמצן הדרושה, והמטופל עלול לחוש חולשה, עייפות, קוצר נשימה, דופק לב מואץ, סחרחורת, חיוורון וחוסר תאבון.

  מה עלי לעשות: במצבים בהם המטופל מתלונן על חולשה, סחרחורת, קוצר נשימה יש להתקשר לרופא. כאשר ההמוגלובין מתחת 8.5-8 הרופא ימליץ בדרך כלל על מתן מנת דם.

 • ירידה במספר הטסיות (טרומבוציטים): טרומבוציטופניה
  הטסיות אחראיות על יצירת קרישים במצבי פציעה או דמם.  מתן טסיות יישקל כתלות ברמתן (טסיות מתחת ל- 10,000 או בזמן חום מתחת ל-20,000) ובהופעת סימני דמם.

  מה עלי לעשות: להישמר מפני פגיעות פזיות, צחצוח שיניים במברשת רכה במטרה למנוע דימום מהחניכים, מעקב אחרי סימני דמם: פטכיות (נקודות אדומות קטנות על פני העור), שטפי דם, ודימום מאף או הפה.  יש לעדכן את הרופא בהופעת אחד או יותר מהסימנים הנ"ל ולהגיע מיידית בכל דמם חריג.

 • בחילות והקאות:
  עלולות להופיע כמספר שעות לאחר מתן הטיפול הכימי ולהמשך עד 48 שעות.

  מה עלי לעשות: טיפול מונע יעיל כנגד בחילות והקאות ניתן כדרך שיגרה כהכנה לטיפול. הרופא והאחות יציידו אותך בהנחיות להמשך טיפול בבית. חשוב להקפיד על נטילת התרופות בבית על פי הנחיות בין 72-48 שעות ממועד סיום הטיפול ומעבר לכך לפי הצורך. חשוב לדעת קל יותר למנוע בחילות מאשר לטפל בהן ולכן חשוב להקפיד על נטילת התרופות גם בבית. במידה והתרופות הניתנות למניעה וטיפול בבחילות / הקאות אינן מספקות מענה יש לדווח לצוות. מומלץ על שתייה מרובה ואכילה של ארוחות קטנות במשך היום. בנוכחות הקאות תכופות יש לדווח מיידית לאחות או לרופא.

 • שלשולים:
  נובעים מפגיעה בשלמות רירית המעי. במידה ומתפתחים שלשולים יש לדווח לרופא. 

  מה עליי לעשות: יש להקפיד על שתייה מרובה, כלכלה עוצרת, ושמירה על היגיינת אזור פי הטבעת.דפי המידע אינם מהווים תחליף לייעוץ ולטיפול רפואי אישי. מטרתם לספק מידע כללי שיסייע לכם לקחת חלק פעיל בתהליך הטיפול. במידה ויש לכם שאלות אנא פנו לצוות הסיעודי והרפואי המטפל בכם.

עבור לתוכן העמוד