חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

משתחררים הביתה מניתוח לב

איך רוחצים את הילד בבית, אחרי הניתוח? מה הוא צריך לאכול? איך מטפלים בצלקת? ממה צריך להיזהר ומתי הוא יכול לחזור לפעילות רגילה? כל השאלות וכל התשובות
פורסם: 04.12.14 | עודכן: 11.12.14

ביום השחרור ממרכז שניידר תקבלו מכתב שחרור בשני העתקים. האחד מיועד לרופא המטפל והשני מיועד לקרדיולוג. אנו ממליצים לצלם העתק אחד גם בעבורכם. המכתב המכיל: אבחנה רפואית, מהלך האשפוז והמלצות להמשך טיפול הכוללות גם טיפול תרופתי.

מתי הילד מוזמן לביקורת?
מזכירת המחלקה תקבע תאריך לביקורת ראשונה לרופא הקרדיולוג. הביקורת תקבע לשבוע עד עשרה ימים ממועד השחרור.

האם צפויים שינויי התנהגות בעקבות הניתוח?
ילדים בגיל הגן ובית הספר, שעברו ניתוח שהצריך אשפוז בבית החולים, יכולים לשנות את התנהגותם ואף לחזור למצב תלות. ילדים שנגמלו מטיטולים יכולים לחזור למצב של אי שליטה בסוגרים. יהם יכולים להמעיט בדיבור, להביע חרדת פרידה גבוהה מהרגיל ולסבול מביעותים בלילות.

וזה נורמלי?
זהו מצב זמני ונורמלי שאמור לחלוף מעצמו. אם מתעורר ספק, ניתן להתייעץ עם הרופא המטפל.

מתי הילד יכול לחזור לפעילות רגילה?
ככלל, אנו ממליצים על חזרה הדרגתית לשגרת החיים על פי הנחיות הקרדיולוג. בנוסף לכך,
בילדים מעל גיל שנה, יש להשגיח על מספר דברים במשך חודשיים מיום הניתוח, וזאת בשל החלמה איטית של עצם בית החזה:

• להימנע מרכיבה על אופניים
• להימנע ממשחקי כדור
• להימנע מקפיצות ומריצות
• להימנע ממעימותים פיזיים בין אחים

אנו ממליצים להשאיר את הילד בבית בהשגחה, לפחות עד הביקורת הראשונה אצל הקרדיולוג. יש לאפשר לילד לשהות בסביבה הטבעית שיכולה לעזור לילד להחלים במהרה. חזרה לפעילות גופנית מלאה תעשה בהדרגה ובייעוץ הקרדיולוג לאחר הביקורת הראשונה.

המלצות להורים
היותר וקיים סיכון גבוה יותר להולדת ילד נוסף עם מום לב אנו ממליצים לכל ההורים בזמן ההריון הבא לבצע בדיקת אקו לב עובר בשבוע 20-18 להריון ולהיוועץ עם קרדיולוג. בדיקה זו מתבצעת חינם לנשים בהריון, להן יש ילד עם מום לבבי.

האם הילד צריך להמשיך לקבל תרופות?
אצל רוב הילדים הטיפול התרופתי הוא חלק בלתי נפרד מתהליך ההחלמהוהוא נועד לשיפור תפקוד הלב. ילדים שמשתחררים מבית החולים הביתה יקבלו מרשמים בעבור התרופות, שאות ניתן לקנות בבית מרקחת. חלק מהתרופות ניתן לקנות בבית המרקחת שליד בית החולים.הדרכה מפורטת ןמורחבת בנושא - ניתן לקבל מהאחיות ביחידה לטיפול נמרץ לב.

בזמן קבלת התרופות בררו עם הרוקח את כמות הנוזל המותאמת למינון התרופתי ומספר הפעמים ביום שעליכם לתת את התרופה. את זמני מתן התרופות עליכם להתאים לשגרת יומו של הילד, על פי שעת היקיצה ושעת השינה של הילד. אנו ממליצים לתת את התרופות לפי ההנחיות שתקבלו מהרוקח. אם המידע שניתן לכם על ידי הרוקח אינו ברור, אנא צרו קשר עם המחלקה. בכל הבקבוקים של התרופות מצוינים תאריכי תפוגה, לעיתים התאריך מצוין ליד המילה: EXP או EXPDATE.

שימו לב לתאריך המצוין ובעת הצורך דאגו לבקבוק תרופה חדש. את התרופה יש לאחסן במקום המומלץ על פי הוראות היצרן. יש לדאוג שהתרופות יהיו הרחק מהישג ידם של ילדים.

איך מטפלים בצלקת מהניתוח?
יש לרחוץ את צלקת הניתוח כל יום במים וסבון ללא חשש.

יש לכסות את הצלקת בתחבושת במשך שלושה שבועות לאחר הניתוח כדי למנוע חיכוך עם הבגד.

אם הילד השתחרר הביתה עם תפרים או סיכות תפר, יש לדאוג להסירם (סיכות - 10 עד 14 יום מהניתוח, תפרים 5 עד 7 ימים מיום הניתוח). את התפרים/סיכות ניתן להסיר במרפאה לבריאות המשפחה ליד הבית או ביחידה.

יש לבדוק את הצלקת מדי יום ואם מופיע אחד מהסימנים הבאים יש לפנות לרופא המטפל: אדמומיות, הפרשה, נפיחות או התרוממות, תפר שאינו נספג. סימנים אלו עשויים להיות מלווים בחום או אי שקט.

יש להימנע מחשיפת הצלקת לשמש במשך השנה הראשונה וזאת על מנת למנוע פיגמנטציה מוגברת (שינוי צבע הצלקת).

מה הילד יכול לאכול בבית, לאחר הניתוח?
אצל תינוקות רכים, אכילה היא מדד חשוב לקביעת מצבם הפיזי. הכלכלה שהילד מקבל בעת השחרור הביתה היא זו שהותאמה עבורו, ויש מזונות רפואיים מיוחדים שעל מנת לקנותם זקוקים למרשם רופא. אם הילד שלכם ניזון מכלכלה כזו, עליכם לדאוג למרשם רופא לפני השחרור הביתה.

לגבי תינוקות עם בעיות וחוסר עלייה במשקל - רצוי לעקוב אחר משקלם לעיתים קרובות יותר. אם הילד אינו עולה במשקל, יש להיוועץ בקרדיולוג.

אם הילד מתקשה לאכול יותר מהרגיל, נרדם תוך כדי אכילה, נושם נשימות מוגברות, צבע העור משתנה, מזיע הזעה באזור הראש בזמן אכילה, או מופיעות הקאות, יש להיוועץ עם הרופא המטפל.

בילדים גדולים יותר אנו ממליצים על חזרה לתפריט אליו היו רגילים בבית, למעט מצבים בהם ניתנות הנחיות אחרות.

האם יש הנחיות מיוחדות לגבי חיסונים?
אנו ממליצים להקפיד על מתן חיסונים לילדים הסובלים ממום בלב.

יש לקבוע את מועד החסון לאחר ייעוץ ואישור הרופא הקרדיולוג.

אין לדלג על חיסון גם אם הוא נדחה מסיבה זו או אחרת.

לפני כל חיסון שנעשה יש ליידע את רופא הילדים והאחות בתחנה לבריאות המשפחה על המום בלב, הניתוח והטיפול התרופתי של הילד.

למה ילדים שנולדו עם מום בלב צריכים להקפיד במיוחד על הגיינת פה?
ילדים שנולדו עם מום לב, גם לאחר שתוקן, נמצאים בסיכון ללקות בדלקת פנים הלב (אנדוקרדיטיס). זוהי דלקת הנגרמת מחיידקים שנמצאים לרוב בפה, מגיעים לזרם הדם ומתיישבים בחלקים הפנימיים של הלב.

דלקת חניכיים או שיניים יכולה להיות מקור לחיידקים. לכן, ילדים הסובלים ממום בלב חייבים לשמור יותר מאחרים על הגיינת הפה, לצחצח את השיניים ולעקוב אחר מצב הפה אצל רופא השיניים. חוסר טיפול מתאים בשיניים ובחניכיים עלולים לסכן את המצב הבריאותי של הילד.

לפני כל טיפול שיניים או התערבות כירורגית אחרת כולל ברית מילה, יש להיוועץ ברופא קרדיולוג ולקבל טיפול אנטיביוטי מונע במידה בצורך.

מצבים בהם יש להיוועץ ברופא:
• שינוי בהרגלי/דפוסי אכילה
• עייפות ושינה מרובה
• עליה חדה במשקל
• נפיחות בעפעפיים ובשאר חלקי הגוף
• חרחורים בזמן נשימה
• שינוי בצבע העור של ילד
• נשימות מהירות מהרגיל
• אי שקט
• זיעה מוגברת
• סימני החרפה בכחלון


רים עבד אלחי היא מנהלת הסיעוד ביחידה לניתוחי לב וטיפול נמרץ לב במרכז שניידר
יוליה גנדלר היא אחות ביחידה לניתוחי לב וטיפול נמרץ לב

עבור לתוכן העמוד