חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

ניתוח שקדים - מדריך להורים

למה ומתי ממליצים שהילד שלך יעבור ניתוח להסרת שקדים? איך מתבצע הניתוח במרכז שניידר וכמה זמן עובר עד להחלמה מלאה? תשובות לשאלות שמעניינות הורים
פורסם: 19.06.14 | עודכן: 14.09.21


השקדים הם חלק מהמערכת החיסונית של הגוף, והם עוזרים לנו ללמד את הגוף להילחם בחיידקים ובנגיפים החודרים לגוף דרך האף והפה. השקדים יושבים בשני צידי הלוע. בילדים השקדים גדולים יותר מאשר במבוגרים, כיוון שהם נפגשים יותר עם מזהמים חדשים שאינם מוכרים להם בשל גילם הצעיר.

מהם שקדים מוגדלים ולמה זה מפריע?
כאשר השקדים גדלים מעל למידתם הרגילה, עד כדי חסימת נתיב האוויר בלוע, ייתכן קושי בנשימה, בעיקר בלילות. קושי כזה יכול לבוא לידי ביטוי בנחירות ובהפסקות נשימה. מדובר בתופעות שעלולות להפריע להתפתחות תקינה ולגרום איחור בגדילה. ילדים נוחרים עם דום נשימה בשינה עלולים לסבול בשל כך מקשיי ריכוז ולימוד, מקושי בגמילה מחיתולים, ולאחר תקופה ארוכה גם מלחץ דם גבוה ומהפרעות בקצב הלב.

האם לכל מי שיש שקדים מוגדלים מומלץ לעבור ניתוח?
בעבר, ניתוח להסרת השקדים היה הרבה יותר נפוץ מכפי שמקובל כיום. לא בכל מקרה צריך להסיר שקדים מוגדלים. גם ילדים הסובלים מזיהומים חוזרים אינם זקוקים תמיד לניתוח להסרת השקדים, ומצבם עשוי להשתפר עם הזמן.

מתי ממליצים על ניתוח להסרת שקדים?
אם השקדים המוגדלים חוסמים מעבר תקין של אוויר וגורמים להפסקות נשימה בשינה, קרוב לוודאי שהרופא ימליץ על ניתוח. סיבות אפשריות נוספת להמלצה לניתוח הן: דלקות חוזרות ונשנות בשקדים הגורמות תחלואה קשה או אירועים חוזרים של מורסה (אבצס) סביב השקד.

אילו הכנות יש לעשות לפני הניתוח?
לפני הניתוח הילד צריך לעבור בדיקה לספירת דם ותפקודי קרישה. הבדיקה תתבצע במרפאה בקהילה בסמוך למועד הניתוח. את תוצאות הבדיקה יש להביא למרכז שניידר לפני הניתוח. יש לצום שש שעות לפני מועד הניתוח, והילד יכול לשתות  (מים או תה בלבד) עד שעתיים לפני הניתוח.
 
האם הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה?
כן, הניתוח מתבצע ב הרדמה כללית .

איך מתבצע הניתוח?
הניתוח מתבצע דרך הפה ללא חתכים חיצונים. ניתן להסיר את השקדים במלואם או להסתפק בהסרה חלקית.

האם צפויים כאבים לאחר הניתוח?
כן, לאחר הניתוח הילד יקבל תרופות לשיכוך כאבים, אחת לשש עד שמונה שעות בסירופ או נר לפי גילו. ייתכן שיזדקק גם למתן נוזלים דרך הווריד.

מהן תופעות הלוואי ומהם הסיכונים והסיבוכים לאחר הניתוח?
הקושי העיקרי בניתוח הוא הכאבים שאחריו. בניתוח להסרת שקדים לא סוגרים את הפצע, והרקמות מתחת לשקדים נשארות פתוחות ומתרפאות במשך כעשרה ימים. בתקופה זו האזור רגיש מאוד. הסיכון העיקרי בניתוח הוא דימום ממיטות השקדים, שעלול להתרחש גם מספר ימים לאחר הניתוח. מדובר בסיבוך מסוכן, ומיד עם הופעתו יש לפנות לחדר המיון.

תופעות לוואי אפשריות אחר הניתוח:
ייתכנו בחילות או הקאות כתופעת לוואי מההרדמה הכללית, אך הן חולפות תוך שעות ספורות מהניתוח. הכאב בלוע חולף כעבור שבוע עד עשרה ימים. הכאב מקרין גם לאוזניים. (לא מדובר בדלקת אוזניים, אלא בכאב  מאזור הניתוח). הכאב מתגבר בזמן בליעה של מזון שתייה או רוק. חשוב לתת לילד משככי כאבים באופן סדיר ולהקפיד על שתייה מרובה ומזון רך. אם מופיע חום מעל 38 מעלות, יש להיבדק על ידי רופא וברוב במקרים יש להתחיל טיפול אנטיביוטי. ילדים שעברו ניתוח שקדים מצויים בסיכון מוגבר לפתח דלקת ריאות מיד לאחר הניתוח בגלל סיכון לשאיפת דם לריאות בזמן הניתוח או מיד אחריו.

האם מערכת החיסון של הגוף נפגעת לאחר הסרת השקדים?
הגוף לא ירגיש בחסרונם של השקדים, כיוון שמדובר רק בשתי  בלוטות לימפה מתוך מאות בלוטות לימפה נוספות באזור הראש והצוואר. מי שסבל משקדים מוגדלים, ייהנה לאחר הניתוח משינה איכותית יותר ויסבול פחות ממחלות זיהומיות של הלוע, מה שהופך את המערכת החיסונית שלו לעמידה יותר.

האם נדרש אשפוז ומתי חוזרים הביתה?
הילד נשאר להשגחה לילה אחד בבית החולים. תקופת ההחלמה נמשכת כשבוע עד עשרה ימים ובמהלכה יש להקפיד ליטול משככי כאבים.

מה אפשר לאכול בזמן ההחלמה מהניתוח?
מומלץ לאכול מזון רך ופושר ולהימנע מחשיפה לחום ולפעילות גופנית במשך שבוע לפחות. בדרך כלל מומלץ לאכול גלידה ומעדני חלב. הקור מפחית את הכאב ומקטין את הסיכון לדימום. חשוב מאוד להרבות בשתייה.

מתי אפשר לחוזר לגן או לבית הספר?
רצוי שהילד יישאר בבית להשגחה במשך כשבוע. בשלושת הימים הראשונים שלאחר הניתוח יש להקפיד על מתן שתייה קרה עד פושרת ומזון רך ולא חם.

מתי ניתן להתרשם מתוצאות הניתוח?
אם הילד סבל לפני הניתוח מאירועים של דום נשימה בשינה, התופעות הללו צפויות להיעלם מיד לאחר הניתוח. עם זאת, בדרך כלל אפשר להתרשם מהתוצאה הסופית כעבור כשבועיים עד שלושה שבועות. אם הילד סבל לפני הניתוח מזיהומים חוזרים של השקדים, צפויה ירידה משמעותית במספר הדלקות ובמקרים רבים הן חולפות לחלוטין.  בדרך כלל הניתוח יעיל מאוד, ומביא לשיפור משמעותי באיכות החיים.

ד"ר דרור גילוני הוא מומחה ברפואת אף אוזן גרון בילדים  ומנתח בכיר במרכז שניידר

עבור לתוכן העמוד