חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

תזונה בסוכרת - מהגיל הרך ועד גיל ההתבגרות

בגיל הינקות התינוק המטופל תלוי באנשים המבוגרים יותר שבסביבתו, ולכן המשפחה היא המוקד הטיפולי הראשון להקניית עקרונות התזונה בסוכרת. יש צורך בשותפות של בני המשפחה בטיפול התזונתי, שדורש לא פעם שינוי בהרגלי האכילה והקנייה, ושינוי עמדות בנושא האוכל
פורסם: 28.05.14 | עודכן: 14.05.15


הטיפול בסוכרת בגיל הרך מספק אתגרים רבים. הבעיות העיקריות בגיל זה: רגישות רבה לאינסולין, אירועי היפוגליקמיה ופעילות גופנית לא קבועה ולא צפויה.

כל אלה מצריכים הקפדה יתרה על ארוחות קבועות עם דגש מיוחד על תכולה מספקת של פחמימות, כאשר כמות הפחמימות בתפריט באה לעיתים ובאופן זמני על חשבון אבות מזון אחרים. חשוב גם להקפיד על ארוחת לילה, המכילה כמות פחמימות קבועה ללא קשר לרמת הסוכר בדם לפני השינה. כדי להגביר את שיתוף הפעולה של הילד ניתנת הדרכה לשילוב תחליפי פחמימות אהובים על ילדים (חטיפים, דברי מתיקה בכמות מבוקרת של פחמימות) במיוחד בארוחות הביניים.

מהם הדגשים במעבר מתזונה המבוססת על תרכובות לתזונה מוצקה?
במעבר מתרכובות מזון לתינוקות (תמ"ל) למזון מוצק קשה לאמוד את כמות האוכל שהילד אוכל, וקשה גם לוודא שהיא מספיקה למנוע היפוגליקמיה.

בתחילה, אכילת הילדים איטית וממושכת ואינה מתאימה לפעילות האינסולין. לכן מומלץ לגבות את הארוחה בתוספת קטנה של תמ"ל או תחליף פחמימות אחר. להורים ניתנת הדרכה מפורטת להערכת וחישוב תכולת הפחמימות במזון. אפשר גם להזריק את האינסולין לאחר הארוחה, ולהתאים את המינון לכמות הפחמימות שנאכלה.
 


האם הילד הסוכרתי יכול להשתלב בפעילויות השונות בגן?

חשוב מאוד שהילד ישתלב בפעילות חברתית רגילה. בגני הילדים השתייה היא בדרך כלל ממותקת. גם בימי הולדת, קבלות שבת וחגיגות אחרות הכיבוד כולל דברי מתיקה רבים. זמני הארוחות והפעילות בגן לא תמיד חופפים לפעילות האינסולין. לכן, דיאטניות קלינות מדריכות גננות ומסבירות להן על הצרכים המיוחדים של הסוכרתי, יחד עם הדרכה לתזונה נכונה לכל ילדי הגן. 

איך ההורים יכולים להשפיע על הרגלי התזונה של הילד הסוכרתי?
למשפחות שונות דפוסי אכילה שונים, והרגלי האכילה בבית לא תמיד תואמים את הדרישות התזונתיות בסוכרת. לכן, ההדרכה התזונתית ניתנת תוך התאמה ככל האפשר להרגלי האכילה בבית, כדי לא לגרום לילד הסוכרתי להרגיש שונה או חריג משאר בני המשפחה.


גיל הינקות הוא הגיל בו מתעצבים הרגלי האכילה, כמו אכילה מסודרת בהתאם לתחושות הרעב והשובע הטבעיות. לעיתים קרובות ילדים צעירים מחקים הרגלי אכילה ומזונות אהובים ולא אהובים מהוריהם.

בסוכרת אין אפשרות לוותר על ארוחה אם האוכל לא טעים לילד, אם הוא לא רעב או אינו מתנהג יפה ליד השולחן. לכן, לא תמיד ניתן להתחשב בתחושותיו הטבעיות ויש למצוא את הפתרונות בדרכים יצירתיות, ולהתייחס למזון כאל אמצעי הזנה ולא כאל כפרס או עונש. מומלץ להורים להצטרף ולהיות חלק פעיל בארוחה ולשמש מודל לחיקוי.

מפגש נעים עם אוכל עוזר לפתח הרגלי אכילה טובים. בסוכרת, המפגש עם האוכל אינו נעים לעיתים קרובות. הוא כפוי ומלווה במתח ועצבנות ובפחד מהיפוגליקמיה או היפרגליקמיה. כדאי להיות ערים לבעיות המתעוררות בנוגע לאוכל, כדי למנוע התפתחות התנהגויות אכילה לא רצויות בעתיד.

 

מהם האתגרים של הילד הסוכרתי בבית הספר?
הילד הסוכרתי נמצא בבית הספר שעות רבות בפעילות מגוונת הדורשת תזונה מתאימה.
חשוב לאפשר אכילה מתאימה לפי ההמלצות הטיפוליות האישיות, תוך השתלבות בכל פעילויות בית הספר. ביום לימודים ארוך (שעת אפס או שעה שביעית ושמינית) או בימים של שיעור התעמלות או פעילות נוספת, יש צורך בכמה ארוחות ביניים.

 

האם הילד הסוכרתי יכול להשתלב כמו כולם בפעילות גופנית?

בפעילות גופנית השריר משתמש ביותר גלוקוז ליצירת אנרגיה. לכן, רמות הסוכר יכולות לרדת בזמן הפעילות, מיד אחריה או אף כמה שעות לאחר הפעילות. זו הסיבה שצריך להגדיל את כמות הפחמימות לפני הפעילות, להוסיף סוכרים פשוטים בזמן פעילות ממושכת (יותר מ־45 דקות) ולפעמים גם להקטין את כמות האינסולין. בנוסף לכך, יש צורך בכיסוי מתאים של פחמימות לאחר הפעילות כדי למנוע היפוגליקמיה מאוחרת.

בנוגע לטיולים, חשוב לזכור כי הפעילות הגופנית הרבה מגבירה את הסיכון להיפוגליקמיה ורצוי להפחית את מינון האינסולין ולאכול פחמימות כנדרש. פחמימות צריכות להיות בהישג יד בזמן הפעילות או במקרה של היפוגליקמיה. לשעת חירום, רצוי ששתייה ממותקת ופחמימות יהיו גם אצל המורה המלווה.
 
על מה חשוב להקפיד בזמן מבחנים ולימודים?
כאשר הסוכרת מאוזנת, היכולת הלימודית אופטימלית. לאחר היפוגליקמיה, תפקודים מוחיים עשויים שלא לחזור לנורמה במשך מספר שעות. כדאי לבדוק את רמות הסוכר לפני כל מבחן ולאפשר לתלמיד לאכול בזמן, אם המבחן מתקיים בשעת הארוחה או במקרה של היפוגליקמיה.
 
האם לילד הסוכרתי יש צרכים מיוחדים בגיל ההתבגרות?
 שינויים הורמונליים במהלך ההתבגרות, והשאיפה לעצמאות ולשליטה בחיים יכולים לגרום להידרדרות באיזון הסוכרת. העיסוק באוכל ובמשקל הגוף באופן כללי, וכחלק מהטיפול בסוכרת, יכול לגרום לבעיות באכילה ואף להפרעות האכילה.

התנסויות מסוכנות שחלק מהמתבגרים מתנסה בהן - כמו שתיית אלכוהול, עישון וצריכת סמים - עלולות להיות בעלות השלכות חמורות במיוחד מתבגרים סוכרתיים.

חשוב לזכור שהצוות המטפל יכול ללוות אותך ולתמוך בך גם בתקופה הזאת. חשוב ליידע לגבי הקשיים כדי שניתן יהיה לתת לך את המענה המתאים. למשל, עזרה בשמירה על המשקל ללא דיאטות קיצוניות או ששתייה בטוחה של אלכוהול מבלי להסתכן בהיפוגליקמיה קשה.


ד"ר מיכל גילאון  וגיילה פיימן הן דיאטניות קליניות במכון לסוכרת ואנדוקרינולוגיה במרכז שניידר

 

עבור לתוכן העמוד