חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

איך מאבחנים סוכרת נעורים

מהם התסמינים שצריכים להעלות חשד לקיומה של סוכרת נעורים ומהן הבדיקות לאבחון המחלה? מדריך קצר להורים
פורסם: 31.12.13 | עודכן: 19.06.14

כ־30 אחוזים מהילדים החולים בסוכרת נעורים מאובחנים לראשונה רק כאשר הם במצב של חמצת מטבולית. מדובר בסיבוך אופייני לסוכרת מסוג 1 וזהו מצב מסכן חיים, המחייב טיפול מיידי.

איך אפשר לאבחן סוכרת נעורים מוקדם ככל האפשר – לפני הופעתה של חמצת מטבולית?
מודעות גבוהה של ההורים  לקיומם של התסמינים הבולטים של סוכרת נעורים -  השתנה מרובה ושתייה מרובה -  עוזרת מאוד לאבחן את המחלה עוד בטרם הופעתה של חמצת מטבולית, המכונה גם קטו־אצידוזיס.

בדיקת שתן לנוכחות סוכר ואצטון היא בדיקה פשוטה, והיא יכולה להיעשות במרפאה בעזרת מקלונים (סטיקים), שאותם טובלים בדגימת השתן. התוצאה היא מיידית ואין צורך לשלוח בדיקת דם למעבדה. אפשר לזהות בקלות ערכים גבוהים של סוכר בדגימת השתן אצל רוב הילדים עם סוכרת חדשה, ובמיוחד בילדים עם תסמינים אופייניים לסוכרת נעורים – שילוב של השתנה ושתייה מרובה.

ניתן גם לאבחן סוכרת בעזרת מכשיר המודד את רמת הסוכר בדם. לצורך הבדיקה דוקרים את אחת האצבעות, נוטלים את הדגימה ותוך פחות מדקה הרופא יודע מהי רמת הסוכר בדמו של הילד הנבדק.

סוכרת מאובחנת על פי אחד משלושת המדדים:
הופעת תסמינים אופייניים - צמא מוגבר, השתנה מרובה וירידה בלתי מוסברת במשקל – וערך סוכר בבדיקת דם ורידי שנלקחה אקראית, ללא קשר לזמני ארוחות, מעל ־200 מ"ג/ד"ל.

בדיקת דם - מדגימה שנלקחה אחרי צום לפחות שמונה שעות קודם לכן – השווה ל־126 מ"ג/ד"ל או יותר.

בדיקת דם שנעשית שעתיים לאחר ביצוע תבחין העמסת סוכר, השווה ל־200 מ"ג/ד"ל או יותר. כדי לבצע תבחין העמסת סוכר יש לשתות מים שהומסה לתוכם כמות גדולה של סוכר ולשתות את התמיסה בתוך דקות ספורות. רמת גלוקוז בדם ורידי השווה ל־200 מ"ג/ד"ל או תוצאה גבוהה יותר היא עדות לקיומה של סוכרת נעורים.

אם מזהים תסמינים אופייניים במרפאה ואם בדיקת סוכר בשתן או במד סוכר אינה תקינה, יש לפנות מייד לחדר מיון ולא לחכות לאישור הבדיקה במעבדה. עיכוב כזה עלול להוביל להתפתחות חמצת מטבולית, שעלולה לסכן את הילד.

למה לא ממליצים על בדיקות שגרתיות לאבחון סוכרת נעורים?
למרות העלייה בשכיחותה של סוכרת נעורים, עדיין מספר הגילויים החדשים בשנה הינו כ־13 מקרים לכל 100 אלף ילדים ומתבגרים מתחת לגיל 18. מנתונים אילו ברור כי אין טעם בבדיקת סקר שגרתית, אולם בד בבד חשוב להגביר את המודעות למחלה ולתסמינים שלה. הופעתם של אלה מחייבת בדיקה מהירה כדי לשלול או לאבחן את קיומה של סוכרת נעורים.

פרופ' משה פיליפ הוא מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז שניידר וסגן דקאן למחקר ופיתוח בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל־אביב
פרופ' שלומית שליטין היא סגנית מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז שניידר

עבור לתוכן העמוד