חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

ניתוח שרוול להשמנת יתר - Sleeve Gastrectomy

פורסם: 04.10.21 | עודכן: 09.05.23

 

מהו ניתוח שרוול קיבה?
ניתוח שרוול קיבה הוא ניתוח בריאטרי (ניתוח להשמנת יתר) שמטרתו להביא לירידה במשקל. בניתוח זה כורתים את רוב הקיבה, והופכים למעשה את הקיבה לצינור דמוי שרוול, שנפחו הוא בערך עשירית מנפח הקיבה הקודם. הפחתת נפח הקיבה מביאה לירידה בתיאבון ולירידת נפח הקיבה, אם כי חשוב להקפיד על אורח חיים בריא, פעילות גופנית ותזונה מאוזנת.

 

למי מיועד ניתוח שרוול קיבה?
ניתוח שרוול קיבה מיועד לנערים ונערות הסובלים מהשמנת יתר חולנית (BMI 40 ומעלה) או מהשמנת יתר (BMI 35 ומעלה) עם מחלות נלוות (כגון יתר לחץ דם, עודף שומנים בדם ודום נשימה בשינה).
טרם הניתוח, מתבצעת הערכה על ידי צוות רב תחומי הכולל הערכה פסיכולוגית והערכה תזונתית, בדיקות רפואיות הכוללות בדיקות דם, הורמונים, והדמיות שונות במידת הצורך. הצוות מלווה את המטופל לפני הניתוח ולאחריו, ומתעד את תהליך הירידה במשקל והמערב ארוך הטווח לאחר הניתוח.


כיצד מתבצע ניתוח שרוול לקיצור קיבה?
הניתוח מתבצע בהרדמה כללית בגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופית). המנתח יוצר חמישה או שישה חתכים קטנים בדופן הבטן, ודרכם מפריד את הקיבה, חותך אותה לאורכה לצורך יצירת שרוול ארוך וצר שהינו שרוול הקיבה. בסיום הניתוח מונח נקז לאורך קו הכריתה אשר מוצא לרוב ביום השחרור הביתה.


משך האשפוז הינו מספר ימים, כאשר ביממה השניה לניתוח ניתן להתחיל בשתיה מוגבלת ולאחריה בהתאם להנחית דיאטנית ניתן להתחיל בכלכלה נוזלית ובהמשך כלכלה רכה בהתאם להנחיות מסודרות מראש. יש להקפיד על נטילת תרופות נגד חומציות הקיבה לאחר הניתוח.


הסיבוכים האפשריים יכולים להיות דימום וזיהום של חתכי הניתוח. קיימים גם סיבוכים נדירים וקשים יותר- פגיעה באיברי הבטן – כגון פגיעה במעי, דלף מהקיבה, חסימת מעי וכדומה. במקרים נדירים מאוד צריך לעבור תוך כדי הניתוח לניתוח פתוח (פתיחת בטן) עקב קושי טכני או סיבוך בביצוע הלפרוסקופיה.מרפאה בריאטרית: בימי רביעי, אחת לשבועיים, בין השעות 09:00-12:00.

מספר טלפון: קביעת תורים מוקד זימון תורים 03-9253210

טלפון מרפאה- 03-9253682

  

 

 

ד"ר דרגן קרברושיץ' הוא מנהל המחלקה הכירורגית במרכז שניידר

ד"ר אושר כהן הוא רופא מומחה בכירורגיית ילדים במחלקה הכירורגית במרכז שניידר


 

עבור לתוכן העמוד