חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

ניתוח לתיקון "חזה סנדלרים"- Pectus Excavatum

פורסם: 03.10.21 | עודכן: 17.10.21

מהו חזה שקוע?
חזה שקוע הינו מצב שבו העצם המרכזית של בית החזה- הסטרנום- היא קעורה, באופן בו נוצר מין שקע במרכז בית החזה, לרוב עם מעורבות של מספר צלעות. מום זה נקרא "חזה קעור" או "חזה סנדלרים" והוא שכיח בעיקר בגיל ההתבגרות ובשכיחות גבוהה יותר אצל בנים מבנות.

 

בכל מקרה בו מזהים שקע בחזה אצל ילדים או בני נוער, יש לפנות להערכת כירורג ילדים ולשלול תופעות אחרות שהשקע עלול לגרום להן כגון דחיקה של הלב, הפרעות נשימה או בעיות נלוות אחרות. גם אם אין כל בעיות רפואיות אחרות נלוות, לעיתים ההפרעה האסתטית הינה משמעותית ופוגעת בדימוי העצמי של המטופל- הימנעות מהורדת חולצה ורתיעה מאינטימיות.

מה כולל הניתוח?
במקרים בהם מומלץ טיפול ניתוחי ניתן להציע ניתוח בגישה תורקוסקופית (זעיר פולשנית): המנתח נכנס אל בית החזה באמצעות שני חתכים זעירים בצדדיו, ומחדיר מתחת לאיזור השקוע תומך מתכתי עשוי מסגסוגת של ברזל וטיטניום המותאם אישית למנותח. תומך מתכתי זה "מרים" למעשה את עצם בית החזה מבפנים, ונשאר במקומו למשך כ- 3 שנים בממוצע, עד שהחזה "יתרגל" לצורתו החדשה. לאחר כ- 3 שנים מוזמן המטופל לניתוח חוזר במהלכו מוציאים את התומך באמצעות "שליפתו" מבית החזה.

מהו משך זמן ההחלמה?

הניתוח כרוך באשפוז של כשבוע בממוצע, לאחריו המטופל מתחיל טיפולי פיזיותרפיה ומקבל משככי כאבים לפי פרוטוקול מסודר. החזרה לשגרה מתבצעת בהדרגה ותוך מספר שבועות.

 

 

 

ד"ר דרגן קרברושיץ' הוא מנהל המחלקה הכירורגית במרכז שניידר

ד"ר יעל דרזניק היא רופאה מומחית בכירורגיית ילדים במחלקה הכירורגית במרכז שניידר

עבור לתוכן העמוד