חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

גניקומסטיה במתבגרים

מה זה גניקומסטיה? מה הן דרכי הבירור והטיפול ומה המטרה של הטיפול הניתוחי. כל התשובות לכל השאלות בנושא


דווקא בגיל ההתבגרות, תקופה שבה יש חשיבות רבה למראה החיצוני, שכיחה תופעת הגניקומסטיה - התפתחות חזה נשי אצל גברים. אצל נערים הסובלים מהתופעה, חלה צמיחת יתר של רקמות השד והשומן בשד אחד או בשניהם. מקור המלה "גניקומסטיה" יווני ומשמעותו שדיים נשיים. ברוב המכריע של המקרים זהו מצב חולף: הגניקומסטיה נעלמת לאיטה, במשך כמה חודשים או שנים, עד סיום גיל ההתבגרות. גניקומסטיה בולטת וכמו גם כזו שאינה חולפת מעצמה עלולות לגרום מבוכה חברתית קשה ופגיעה בתחושת הגבריות. למרות שלא מדובר בבעיה תפקודית או רפואית, לעיתים הבעיה האסתטית גורמת לפגיעה בהיבט הפסיכו-סוציאלי ובתפקוד החברתי של אותם הנערים.

ד"ר אסף אולשינקה, רופא בכיר ביחידה לכירורגיה פלסטית במרכז שניידר לרפואת ילדים, מסביר על הגורמים לתופעה ועל דרכי ההתמודדות:


מה זה גניקומסטיה?
גניקומסטיה זהו מצב בו קיימת רקמת שד אמיתית בנערים/גברים, לרוב עקב שינויים הורמונליים במהלך גיל ההתבגרות. בגיל ההתבגרות יש הפרשה של הורמונים זכריים ונקביים (אנדרוגן ואסטרוגן). כשההפרשה של ההורמון הזכרי  עולה, מתפתחים השינויים הגופנים הגבריים במהלך ההתבגרות. רוב מקרי גניקומסטיה נגרמים בגלל חוסר איזון הורמונלי בין ההורמונים הזכריים לנקביים, כך שההשפעה של הנקביים עולה וגורמת לגירוי יתר. לעיתים, כשיש הפרשה של הורמון נקבי בכמות מספקת, מתפתחת רקמת שד (הנותנת מראה נשי לחזה). מצב זה יכול להיות חד צדדי או דו צדדי, סימטרי או אסימטרי. למרות שהגורם השכיח ביותר לגניקומסטיה הוא גיל ההתבגרות, יש מקרים בהם היא נגרמת מסיבות אחרות כגון מחלות מסוימות או תופעות לוואי של טיפול תרופתי. גניקומסטיה שונה ממצב שנקרא "פסאודו-גניקומסטיה" בו הגדלת חזה נובעת בעיקרה משומן ולא הגדלת רקמת השד.


דרכי הבירור והטיפול
היסטוריה רפואית ובדיקה פיסיקלית הם המרכיבים העיקריים להערכה של מטופלים עם גניקומסטיה. במקרים מסוימים נדרשות בדיקות דם הורמונליות ומעקב מומחה באנדוקרינולוגיה. כלי חשוב נוסף בהערכת גניקומסטיה היא בדיקת אולטרה-סאונד של החזה. טיפול תרופתי לגניקומסטיה יכול לנסות לטפל בחוסר האיזון ההורמונלי, אבל ככזה הוא נתון למחלוקת עקב חוסר ההסכמה לגבי התרופות המתאימות, זמן הטיפול המתאים והאפקטיביות שלו ולכן הליך ניתוחי מהווה את השיטה העיקרית לטיפול בגניקומסטיה.


צריך לזכור, שלא תמיד ניתוח הוא הפתרון המידי הנכון - במידה ויש עודף משקל ניכר הגורם, בין היתר, לצורת חזה נשי, הרי שירידה במשקל זהו הפתרון המתאים לבעיה. רק אם תוותר צורת חזה נשי לאחר הגעה למשקל היעד יש מקום לשקול טיפול ניתוחי.


המטרה של טיפול ניתוחי היא להשיג מראה חזה מתאים לגבר עם מינימום צלקות נראות. הניתוחים הפלסטיים לטיפול בגניקומסטיה יעילים מאוד. ניתן לבצע ניתוח לתיקון גניקומסטיה בתנאי שמצב החזה קבוע ללא שינוי לפחות שנה והבירור הרפואי תקין. בדרגות הקלות של הבעיה, ניתן לטפל באמצעות שאיבת שומן בלבד,  דרך חתכים קטנים בשולי השד. אם עודף רקמת השד הבלוטית הנו הסיבה המרכזית להגדלת השדיים, הרקמה העודפת תיכרת בניתוח בשיטה פתוחה. הכריתה יכולה להתבצע כפעולה בודדת או בשילוב עם שאיבת שומן. בגישה הפתוחה, החתך מבוצע באזור מוסתר, על הגבול התחתון של העטרה או במקרים מסוימים בצדי השד. דרך חתך זה, כורתים את הרקמה הבלוטית ואת השומן העודפים. במקרים קיצוניים של גניקומסטיה יוסרו גם עודפי עור, והמשמעות תהיה צלקות ארוכות יותר על פני החזה. על מנת לעזור בהפחתת הנפיחות לאחר הניתוח, יש צורך ללבוש וסט לוחץ למשך מספר שבועות באופן קבוע. הסיבוכים בניתוח  כוללים זיהום, דימום, הצטברות נוזלים, הצלקות לא טובה, פגיעה בפיטמה ואסימטריה.


לסיכום:         
גניקומסטיה הוא מצב שפיר, אשר מאופיין בהגדלת החזה בגבר, עקב הגדלת יתר של רקמת שד. טיפול ניתוחי בו מסירים את הרקמה העודפת אפשרי במקרים מסוימים לאחר בירור רפואי. במידה והגניקומסטיה מפריעה ופוגעת באיכות החיים, ניתן לפנות ליעוץ.

 

עבור לתוכן העמוד