חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים

מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל - עמוד הבית

JCI - תו תקן של איכות ובטיחות
חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

ניתוח בקע מפשעתי לילדים – מדריך להורים

מהו בקע מפשעתי? למה מומלץ לנתח? כמה זמן נמשך הניתוח? מתי חוזרים הביתה וכמה זמן נמשכת תקופת ההחלמה? כל השאלות וכל התשובות
פורסם: 26.11.13 | עודכן: 14.09.21


בקע מפשעתי - שנקרא גם הרניה (Hernia), שבר, או קילה - נוצר כתוצאה מחולשה של דופן הבטן. בשל חולשה זו, אברים או נוזלים בחלל הבטן גולשים לאזור המפשעה ויוצרים מעין שק או שרוול שלעתים קרובות בולט מתחת לעור. בקע מפשעתי אצל תינוקות וילדים קטנים הוא פגם מולד, שנובע מכך שהתעלה המחברת בין חלל הבטן והמפשעות לא נסגרה בתקופה העוברית, לפני הלידה. במצב תקין, המעברים בין חלל הבטן למפשעות נסגרים לקראת הלידה.

האם מדובר בתופעה נפוצה?
בקע מפשעתי הוא הנפוץ מבין הבקעים שניתן למצוא אצל ילדים (הפחות שכיחים הם בקע טבורי, בקע פמורלי המופיע בירך מתחת למפשעה ובקע אפיגסטרי - פגם זעיר בדופן הבטן האמצעית, בין עצם החזה לטבור). מעריכים כי שלושה אחוזים מהתינוקות נולדים עם בקע מפשעתי. התופעה שכיחה יותר אצל בנים – פי חמישה יותר מאשר אצל הבנות. בקע מפשעתי מופיע אצל 30 אחוזים מהפגים.

האם זה מסוכן?
בקע מפשעתי אינו מסוכן לכשעצמו, אבל הסכנה העיקרית היא מכליאת בקע - מצב שבו לולאת מעי נכלאת בתוך שק הבקע ואינה יכולה להשתחרר. במצב כזה עלולה להיפגע זרימת הדם לחלק המעי הכלוא ואם לא מטפלים בזמן עלול להיווצר נמק. מדובר בסכנת חיים, המחייבת טיפול מיידי. בדרך כלל ניתן להחזיר את הבקע הכלוא באופן ידני, ואין צורך בניתוח מיידי. כליאת בקע מתאפיינת באי שקט בשל כאבים, יתכן קושי בהליכה ואף הקאות. בבדיקה יימצא גוש תפוח ורגיש במפשעה. לכן, כדי להימנע מסיבוכים, מרגע שמאבחנים בקע מפשעתי, מומלץ לא לדחות את הטיפול – ולנתח מוקדם ככל האפשר.

מהם התסמינים של בקע מפשעתי?
התופעה המאפיינת ביותר את הבקע היא נפיחות באזור המפשעה, אשר בדרך כלל אינה מלווה בכאבים. הילד עלול להרגיש כאב כאשר הוא משתעל, בזמן מאמץ גופני או בעת שנוצר לחץ תוך בטני (לדוגמה, כאשר הילד סובל מעצירות). מנוחה בשכיבה מעלימה כמעט תמיד את הכאבים האלה.

איך מאבחנים בקע מפשעתי?
כאשר סימני הבקע אינם נראים לעין, רופא מנתח יאבחן בקע מפשעתי בבדיקה הגופנית, על ידי מישוש. ניתן גם לאבחן בקע בבדיקת אולטרסאונד, אך הבדיקה אינה מדויקת מספיק.

האם חייבים לנתח? האם יש דרך אחרת לריפוי?
בקע מפשעתי – בניגוד לבקע טבורי אצל תינוקות וילדים – לא מתרפא מעצמו והדרך היחידה לסגור את הבקע היא ניתוח.

איך מזמנים תור לניתוח?
הצורך בניתוח נקבע על ידי כירורג ילדים, במרפאת בית החולים או במרפאה בקהילה. אם אכן יש צורך בניתוח, הכירורג יוציא מכתב הפנייה.

האם מדובר בניתוח מסובך?
לא. מדובר בניתוח פשוט יחסית לניתוחים ארוכים, הוא נמשך כ־30 דקות והסיבוכים בעקבותיו נדירים ביותר.

האם הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה?
כן, הניתוח יתבצע בהרדמה מלאה. במקרים מיוחדים, אצל ילודים ותינוקות בני מספר חודשים, אפשר לבצע את הניתוח בהרדמה ספינלית, המרדימה רק את פלג הגוף התחתון. לפני הניתוח ההורים ייפגשו עם רופא מרדים, אשר יסביר להם באופן מפורט על תהליך ההרדמה. אחד ההורים ילווה את הילד לחדר ניתוח עד שהוא יתחיל להירדם.

האם נדרשות הכנות מיוחדות לניתוח?
הניתוח מתבצע במסגרת אשפוז יום והוריו של הילד צריכים להביאו לבית החולים בשעה שנקבעה להם. לפני הניתוח הילד יעבור את הבדיקות על פי בקשת הכירורג המזמין לניתוח או הרופא המרדים. ילדים בריאים המוזמנים לניתוחים באשפוז יום אינם זקוקים לבדיקות כלל. על הילד להיות בצום במשך שש שעות לפני הניתוח, ולהימנע בפרק זמן זה מאכילת מזונות מוצקים. עד שעתיים לפני הניתוח הילד יכול לשתות מים או תה עם סוכר. הילד חייב להיות בריא – ללא חום, נזלת או שיעול. בנוסף, מרגע ההחלמה ממחלת חום קודמת ועד למועד הניתוח צריכים לעבור לפחות שבועיים.

מי ינתח את הילד שלי במרכז שניידר?
רופאים מצוות המחלקה הכירורגית במרכז שניידר לרפואת ילדים.

מה קורה בניתוח עצמו?
הרופא המנתח מבצע חתך קטן (1 עד 2 ס"מ) בקפל העורי שמעל המפשעה. לאחר מכן מפרידים את שק הבקע מאברים סמוכים (כמו חבל הזרע אצל בנים), מסירים אותו ותופרים את בסיסו. המנתח משתמש בתפרים נמסים, ואת החתך הקטן מדביקים בחומר מיוחד, כך שאין צורך בתפרים והפצע מגליד תוך זמן קצר.

האם מנתחים ילדים בלפרוסקופיה?
בניגוד למבוגרים, לא מקובל לנתח בקע מפשעתי אצל ילדים בכירורגיה לפרוסקופית, כיוון שממילא מדובר בחתך קטן. אצל ילדים גם לא משתמשים ברשת סינתטית, בה משתמשים לתיקון בקע מפשעתי אצל מבוגרים.

מתי הילד ישוחרר הביתה?
הילד יישאר בהשגחה שעתיים עד שלוש שעות ולאחר מכן ישוחרר הביתה.

האם צפויים כאבים לאחר הניתוח?
בדרך כלל, במיוחד אצל תינוקות ופעוטות, לא צפויים כאבים חזקים, כיוון שבמהלך הניתוח מזריקים חומר הרדמה מקומי לאזור. אם בכל זאת מופיעים כאבים, אפשר לתת אקמול  או נורופן לילדים גדולים. לתינוקות אפשר לתת נרות.

האם הילד יכול לאכול אחרי הניתוח?
אחרי שהילד מתעורר מההרדמה, אפשר לתת לו לשתות. אם הוא לא מקיא, אפשר לתת לו לאכול כשעה לאחר שהתעורר מההרדמה.

האם עלולים להיות סיבוכים?
שיעור הסיבוכים הינו נמוך מאוד. עם זאת, כמו בכל ניתוח, יכול להופיע זיהום באזור המנותח ולכן יש לוודא שאין שינויים כמו נפיחות ואודם המלווים בחום ו/או הפרשות מאזור הפצע.

כמה זמן נמשכת תקופת ההחלמה בבית?
ההחלמה מהניתוח קצרה מאוד. הילד אינו מוגבל בתנועה מיד לאחר הניתוח והוא רשאי ללכת באופן חופשי. עם זאת, אסור להרטיב את הפצע במשך ארבעה ימים. הילד יכול לחזור לפעוטון, לגן או לבית הספר תוך חמישה עד שבעה ימים לאחר הניתוח, וזאת על פי קצב ההתאוששות שלו.פרופ' נפתלי פרויד הוא מנהל המחלקה הכירורגית במרכז שניידר

עבור לתוכן העמוד