חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מצבים שבהם אין לנו ברירה

מתי נדרש אשפוז מלא או אשפוז במסגרת טיפול יום, כדי להימנע ממצבים מסכני חיים?

במצב של אי-יציבות גופנית משמעותית בעקבות צומות, או במקרה שניכרים שינויים מסכני חיים במדדים חיוניים, כמו דופק או לחץ דם, ייתכן שילדתכם תישלח לאשפוז מיידי במחלקת ילדים בבית חולים. המטרה העיקרית באשפוז כזה היא ייצוב גופני, ולעיתים ייעשה ניסיון קצר לשיפור מצבה הכללי של הילדה ולהתחלת אכילה.

אם המצב לא ישתפר, ולא יהיה שינוי חיובי במשקל ובהרגלי האכילה בטיפול בבית או במרפאה, ייתכן שההמלצה תהיה לטיפול אינטנסיבי יותר, ולטווח זמן משמעותי. במקרה כזה, האפשרויות הקיימות בארץ הן:

  • מסגרות של טיפול יום, שבהן ילדתכם שוהה כמה ימים בשבוע, כמה שעות בכל יום, מקבלת טיפול רגשי וטיפול תזונתי, משתתפת בטיפולים קבוצתיים, ובדרך כלל אוכלת שם ארוחה אחת או שתיים בהשגחת הצוות המטפל. 
  • אשפוז מלא במחלקות המתמחות בטיפול בהפרעות אכילה (שהן מחלקות פסיכיאטריות). אשפוז כזה כולל לינה במחלקה, טיפולים רגשיים ותזונתיים לאורך השבוע וכן טיפולים קבוצתיים. 
בארץ פועלים כמה מרכזי טיפול יום וכמה מחלקות אשפוזיות, באזורים שונים, אך המספר הכולל של עמדות הטיפול אינו עונה על הצרכים, וברוב המקרים המשמעות היא המתנה בתור. התוכניות הטיפוליות במרכזים השונים שונות מעט זו מזו, אך מטרות הטיפול דומות כמובן: תיקון גופני, תיקון מסוים בהרגלי אכילה ותחילתו של טיפול רגשי.

בכל המרכזים יש מסגרות חינוכיות. הלימודים נעשים תוך קשר עם בית הספר של בתכם ובירור הצרכים האישיים שלה בלימודים. 

חשוב לזכור: גם אם ילדתכם נמצאת במסגרת אינטנסיבית, נחוצה שותפות מלאה שלכם בתהליך. 

לקראת עזיבת המסגרת האינטנסיבית, שימו לב שלא ייווצר פער בין כללי המסגרת לבין הכללים בבית. פער כזה עלול להיות הסדק שדרכו ייווצר אצל ילדתכם מרחב של אשליה, שאפשר יהיה לחזור להרגלים הקודמים. חשוב להבהיר שוב ושוב, כי גם אם הדרך שונה - הכיוון והיעד זהים: החלמה מלאה.
  • אשפוז של ילדה הוא חוויה כואבת, ועלולה לחזק את רגשות האשמה. 
  • זכרו שאתם עושים את הטוב ביותר למען ילדתכם ולמען עתידה. 
  • זכרו שאתם אוהבים אותה בלי תנאים, וכואבים את כאבה.
  • זכרו לומר לה זאת, גם כשקשה לה לשמוע והיא מרגישה לגמרי אחרת.
  • ילדתכם עלולה להזדהות עם המחלה, ואתם יודעים שהיא הרבה יותר מילדה חולה. היא הילדה שלכם.


עבור לתוכן העמוד