חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מצבים שבהם אין לנו ברירה

מתי נדרש אשפוז מלא או אשפוז במסגרת טיפול יום כדי להימנע ממצבים מסכני חיים?

במצב של אי-יציבות גופנית משמעותית בעקבות צומות, או במקרה שניכרים שינויים מסכני חיים במדדים חיוניים, כמו דופק או לחץ דם, ייתכן שילדכם יישלח לאשפוז מיידי במחלקת ילדים בבית חולים. המטרה העיקרית באישפוז כזה היא ייצוב גופני, ולעיתים ייעשה ניסיון קצר לשיפור מצבו הכללי של הילד או הילדה ולהתחלת אכילה.

אם המצב לא ישתפר, ולא יהיה שינוי חיובי במשקל ובהרגלי האכילה בטיפול בבית או במרפאה, ייתכן שההמלצה תהיה לטיפול אינטנסיבי יותר, ולטווח זמן משמעותי. במקרה כזה, האפשרויות הקיימות בארץ הן:
  • מסגרות של טיפול יום, שבהן ילדכם שוהה כמה ימים בשבוע, כמה שעות בכל יום, מקבל טיפול רגשי וטיפול תזונתי, משתתף בטיפולים קבוצתיים, ובדרך כלל אוכל שם ארוחה אחת או שתיים בהשגחת הצוות המטפל. 
  • אשפוז מלא במחלקות המתמחות בטיפול בהפרעות אכילה (שהן מחלקות פסיכיאטריות). אשפוז כזה כולל לינה במחלקה, טיפולים רגשיים ותזונתיים לאורך השבוע וכן טיפולים קבוצתיים. 
  • בארץ פועלים כמה מרכזי טיפול יום וכמה מחלקות אשפוזיות, באזורים שונים, אך המספר הכולל של העמדות אינו עונה על הצרכים, וברוב המקרים המשמעות היא המתנה בתור. התוכניות הטיפוליות במרכזים השונים שונות מעט זו מזו, אך מטרות הטיפול דומות כמובן: תיקון גופני, תיקון מסוים בהרגלי אכילה ותחילתו של טיפול רגשי.
בכל המרכזים יש מסגרות חינוכיות. הלימודים נעשים תוך קשר עם בית הספר של ילדכם ובירור הצרכים האישיים שלו בלימודים. 

חשוב לזכור: גם אם ילדכם נמצא במסגרת אינטנסיבית, נחוצה שותפות מלאה שלכם בתהליך. 

לקראת עזיבת המסגרת האינטנסיבית, שימו לב שלא ייווצר פער בין כללי המסגרת לבין הכללים בבית. פער כזה עלול להיות הסדק שדרכו ייווצר אצל ילדכם מרחב של אשליה, שאפשר יהיה לחזור להרגלים הקודמים. חשוב להבהיר שוב ושוב, כי גם אם הדרך שונה - הכיוון והיעד זהים: החלמה מלאה.
  • אשפוז של ילד הוא חוויה כואבת, ועשויה לחזק את רגשות האשמה. 
  • זכרו שאתם עושים את הטוב ביותר למען ילדכם ולמען עתידו. 
  • זכרו שאתם אוהבים אותו בלי תנאים, וכואבים את כאבו.
  • זכרו לומר לו זאת, גם כשקשה לו לשמוע והוא מרגיש לגמרי אחרת.
  • ילדכם עלול להזדהות עם המחלה, ואתם יודעים שהוא הרבה יותר מילד חולה. הוא הילד שלכם.


עבור לתוכן העמוד