חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מכשולים נוספים לאורך הדרך

כדי לצלוח ולהמיד בתהליך חשוב להיות מודעים לשלושה גורמים עיקריים שעלולים להכשיל אתכם ואת ילדתכם

בדרך הארוכה אל ההחלמה ישנם גורמים רבים שמקשים על הילדים ועל שאר הגורמים המעורבים. אלו השלושה הבולטים שבהם.

1 - היו עירניים לתוכני המדיה של ילדתכם 

הטלפון הנייד הוא כיום מקור תוכן עיקרי, שצמוד לכל אחד מאיתנו וזמין 24/7. זאת בנוסף למחשב, שנגיש היום כמעט לכל ילדה ונער, גם הוא עם אינטרנט פתוח. רצוי לקיים שיח פתוח על התכנים שבתכם צורכת, הן באמצעות המחשב והן בטלפון, אחרי אלו דמויות היא עוקבת ברשתות החברתיות ועם אלו אנשים היא בקשר. שיח פתוח כזה נועד לייתר מעקב סמוי. מטרתו היא להראות דאגה בנושא שטמונות בו סכנות רבות, ולוודא שהילדה נמצאת בסביבה בטוחה ומיטיבה גם בעולם הווירטואלי וגם כשהיא לבדה עם הטלפון. 

2 - הכירו את החברים והחברות של ילדתכם

השפעתם של החברים היא עצומה. כל מערכת יחסים יכולה להיות מיטיבה, אך מערכות יחסים מסוימות עלולות להיות מזיקות. לדוגמה, חבר בעל הפרעת אכילה, עם עיסוק יתר במשקל, קשיים עם המראה, התנהגויות אכילה קיצוניות, וככלל כל חבר או חברה שתחום עניין משותף משמעותי איתם הוא "שיח שמן" ודיאטות.

זיהיתי חבר או חברה מסוכנים בסביבתה של בתי - מה עלי לעשות? קודם כל מה לא: לא לנסות לנתק או למנוע את הקשר. זה כנראה רק יעצים אותו. עם זאת, חשוב להביע את דעתכם על הקשר הזה. גם אם הילדה לא תקבל אותה, היא תפנים אותה, והיא תהווה עבורה תמרור אזהרה.

חברים קרובים – בדיוק כמו אחים ואחיות – הם מקור תמיכה חשוב, אך רצוי שמערכות היחסים איתם יהיו חבריות. כדי שימשיכו להתקיים, הן צריכות להיות לא פורמליות, וחשוב שלא להישען על החברים בהשגחה על הבת המטופלת. 

3 - מצאו לעצמכם תמיכה קבועה

תמיכה בילדה עם הפרעת אכילה שואבת כוחות נפש רבים, שמשפיעים על כלל המשפחה. כדי שלא תישברו במעלה הדרך, חשוב שתקבלו הדרכת הורים קבועה, טיפול אישי, טיפול זוגי ו/או טיפול משפחתי. היעזרו בכל מסגרת שתכווין אתכם להתמודד נכון, להפריד טפל מעיקר ותטעין אתכם בכוחות.

אחת השאלות שמציקות לכל הורה היא: מה עשיתי שגרם לילד שלי לפתח הפרעת אכילה? זו שאלה טבעית במצב הזה, אך השאלה הזאת אינה מקדמת את הטיפול ומבזבזת כוחות יקרים. הורה עושה תמיד את מיטב יכולתו, בכל רגע, ועוד לא נולד ההורה שאינו עושה טעויות במשך השנים. 

הפרעת אכילה מתפתחת עקב שלל סיבות גנטיות, סביבתיות ואחרות, שאין לנו שליטה עליהן, ואין מקום לתלות את האשמה בהורות שלכם. 

זכרו תמיד: ההורה הוא המפתח להחלמה! בעזרתכם תוכל ילדתכם לחזור לחיים תקינים.


עבור לתוכן העמוד