חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

חיסוני קורונה לילדים בגילאי 11-5

מומחי מרכז שניידר לרפואת ילדים ממליצים לחסן ילדים מעל גיל 5 בחיסון נגד נגיף הקורונה ומסבירים ​מה היא התסמונת הדלקתית הרב מערכתית (PIMS) ומה הוא Long COVID בילדים
פורסם: 23.11.21 | עודכן: 25.11.21

האם לחסן ילדים מעל גיל 5 כנגד הווירוס?
הקורונה עשויה בהחלט להשפיע גם על ילדים ובני נוער. אומנם היא אינה מחלה משמעותית ברוב הילדים, אך שני הסיבוכים השונים (PIMS ו-Long) קורים בילדים ועלולים להביא למחלה ארוכה, לא נעימה, המשפיעה על איכות החיים.

בנוסף, ילדים ובני נוער הם חלק משרשרת ההדבקה וחיסון שלהם יכול לעזור גם ברמת המשפחה, הקהילה והמדינה למלחמה כנגד וירוס הקורונה. יש לזכור שאחת המטרות העיקריות בחיסון בני נוער וילדים הינה חזרה שלהם לשגרה מבורכת, אותה שיגרה שנלקחה מהם בתקופה האחרונה.

מהי התסמונת הדלקתית הרב מערכתית (PIMS) בילדים?
מדובר על מחלה דלקתית שתוארה בילדים לראשונה בבריטניה וארצות הברית בתקופת הזמן של 2-4 שבועות אחרי ההדבקה בקורונה. סיבוך זה יכול לקרות בילדים שהיו סימפטומטיים או אסימפטומטיים בעת ההדבקה הראשונית.
לשמחתו, מדובר בתסמונת נדירה במדינת ישראל, ככל הנראה הרבה פחות שכיחה מאשר באוכלוסיות אחרות.
 
ההתיצגות של סיבוך זה היא מחלת חום גבוה הנמשך לפחות 5 ימים, אי שקט וסימנים וסימפטומיים המזכירים שילוב של שתי מחלות אחרות שכיחות ברפואת ילדים – קוואסקי ותסמונת ההלם הרעלני.
 
במרכז שניידר לרפואת ילדים, כמו גם בבתי חולים אחרים במדינה, טופלו כבר מספר ילדים עם סיבוך זה (כ-150 ילדים סך הכול בכל מדינת ישראל).
הטיפול נשען בעיקר על תרופות נוגדות דלקת לרבות סטרואידים, אספירין ונוגדנים ממקור אנושי (IVIG).
 
זיכרו, באם ידוע לכם (וגם אם לא) על הדבקה בקורונה אצל ילדכם או במשפחה בארבעת השבועות האחרונות ועכשיו יש מחלת חום ממקור לא ברור, גשו לבדיקת רופא מומחה ברפואת ילדים.
 
מהי תסמונת ה- LONG COVID?
מדובר בתופעות הקיימות לפחות 12 שבועות לאחר המחלה האקוטית. בתחילה תוארה התסמונת באוכלוסיית המבוגרים אולם בהמשך היא תוארה גם בילדים. התסמינים המתוארים בארץ ובמקומות אחרים כוללים עייפות, חולשה, כאבי שרירים ומפרקים, כאבי ראש, הפרעות שינה, תסמינים של דיכאון, בעיות נשימה והפרעה בתפקודי ריאות, וכן הפרעה בתפקוד היומיומי. ישנו צורך במחקר נוסף על מנת להבהיר את שכיחות התופעה, הטיפול המיטבי והפרוגנוזה שלה. בארץ קמו מספר מרפאות לטיפול בתסמונת זאת. אצלנו בשניידר קיימת מרפאה לטיפול בתסמונת זאת במסגרת מחלקת אשפוז יום .פרופ' אפי בילבסקי, מומחה למחלות זיהומיות ורופא בכיר במחלקת ילדים ג' במרכז שניידר מדבר על ההחלטה לחסן ילדים מעל גיל 5 בסרטון הבא:

 

 

מומחי שניידר בתקשורת: ראיונות בנושא קורונה בילדים, פוסט קורונה וחיסוני ילדים 

      עבור לתוכן העמוד