חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים

מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל - עמוד הבית

JCI - תו תקן של איכות ובטיחות
חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

תסמונת פוסט קורונה (Pims) לונג קוביד בילדים

לפי סקר משרד הבריאות, כ-11% מהילדים שנדבקו חוו תסמינים כלשהם לאחר ההחלמה, כאשר אצל בני הנוער עולה הסיכון לתסמונת Long COVID. אלפי ילדים בישראל נותרו עם תסמינים ארוכי טווח של הקורונה גם כעבור חצי שנה מאז שהחלימו, וכ-140 מהם טופלו עד כה במרפאה לפוסט קורונה במרכז שניידר

קורונה היא מחלה קלה ומעוטת תסמינים בקרב ילדים, אבל היום כבר ברור שתסמונת הפוסט-קורונה אינה פוסחת על חלק מהילדים ובני הנוער שחלו בנגיף. לפי סקר משרד הבריאות, כ-11% מהילדים שנדבקו חוו תסמינים כלשהם לאחר ההחלמה, כאשר אצל בני הנוער עולה הסיכון לתסמונת Long COVID. אלפי ילדים בישראל נותרו עם תסמינים ארוכי טווח של הקורונה גם כעבור חצי שנה מאז שהחלימו, וכ-140 מהם טופלו עד כה במרפאה לפוסט קורונה במרכז שניידר.

 

"מדובר בילדים שהיו בריאים לגמרי, חלקם עסקו בספורט תחרותי והם מתקשים לחזור לעצמם גם בחלוף שנה מהמחלה", אומרת ד"ר ליאת אשכנזי-הופנונג, מנהלת מחלקת אשפוז יום ומרפאת פוסט-קורונה במרכז שניידר, "בין השאר הם חווים עייפות, קשיי נשימה, כאב בחזה, סחרחורת בשינוי תנוחה, וכן תופעות כמו נימול ונשירת שיער וגם קשיים בריכוז ובעיות זיכרון". במקביל, צוות המרפאה נחשף גם לילדי Long COVID צעירים, בני שנתיים עד ארבע, שחלקם חווים מחלות נשימתיות חוזרות, חומים חוזרים או כאבי שרירים ועייפות המתבטאים בסירוב ללכת ובצליעה.

 

במרפאה עובר כל ילד בירור על ידי רופא מומחה, סדרת בדיקות נרחבת, הערכה של תפקוד לבבי וריאתי והערכה של פסיכולוגית, הערכה תזונתית, הערכת עובדת סוציאלית ופיזיותרפיסטית, ובמידת הצורך, הפניה לייעוץ של מומחים נוספים. "רוב התסמינים משתפרים בטווח של חודשים", מסכמת ד"ר ליאת אשכנזי הופנונג, "הנגיף חדש וכך גם תופעות הלוואי המאוחרות שלו. כיוון שיש טיפול שניתן להציע למטופלים, חשוב שכל רופא ילדים בקהילה, הנתקל בילד שהחלים מקורונה ומתלונן על סימני מחלה מאוחרים המשפיעים על תפקודו היומיומי, יפנה אותו למרפאה שלנו או למרפאות דומות שנפתחו לאחרונה בחלק מבתי החולים".

עבור לתוכן העמוד