חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

טיפול חיסוני (אימונותרפיה)

מהו טיפול חיסוני (אימונותרפיה) ומטרתו? למי ניתן טיפול חיסוני? כיצד הוא מתבצע? מה יעילותו וסיכוניו? כל התשובות לכל השאלות
פורסם: 21.04.20 | עודכן: 17.05.20

 

טיפול חיסוני (אימונותרפיה) הינו טיפול ייחודי אשר מטרתו לשנות בהדרגה את התגובה של המערכת החיסונית לגורם חיצוני הגורם לאלרגיה. הטיפול מבוסס על הזרקה תת־עורית של אלרגנים טבעיים מטוהרים ליצירת סבילות של הגוף כלפי אותם הגורמים ולהפחית בכך את רגישות המטופל.
הטיפול מיועד לטפל בתסמיני נזלת אלרגית ואסטמה וכן לטיפול באלרגיה מסכנת חיים (אנפילקסיס) לדבורים וצרעות.

למי ניתן טיפול חיסוני?
הטיפול ניתן לסובלים מנזלת אלרגית במצבים שבהם ברור הקשר בין הגורם האלרגני לתופעות האלרגיות  ואין הטבה משמעותית ומשביעת רצון עם הפחתת החשיפה לגורם האלרגני והטיפול התרופתי. הטיפול ניתן גם למטופלים שפיתחו תגובות אלרגיות קשות (אנפילקסיס) לאחר עקיצת דבורניים. הסובלים מאסתמה קשה ולא מאוזנת יוכלו להתחיל טיפול חיסוני רק לאחר איזון האסטמה.


כיצד מתבצע הטיפול החיסוני?
הטיפול החיסוני מתבצע ע"י סדרת זריקות בריכוזים עולים של החומר או החומרים אליו המטופל אלרגי. הרכב החיסונים ומספר הזריקות בכל טיפול יקבע על סמך תבחיני העור והתסמינים.


הטיפול מורכב משני שלבים: 

  1. שלב העלאת מינון
    במהלכו הזריקות ניתנות פעם עד פעמיים בשבוע במינונים גדלים בהדרגה עד למנת האחזקה. שלב זה נמשך בדרך כלל 6-4 חודשים.

  2. שלב האחזקה
    המרווח בין מתן הזריקות יתארך בהדרגה עד לארבעה שבועות (שמונה שבועות לדבורניים).
    הטיפול ניתן בדרך כלל במשך חמש שנים (יתכן זמן ממושך יותר בעיקר בחיסון לדבורניים).


מהי היעילות של טיפול חיסוני?
תסמיני אלרגיה ישתפרו בכ-90-80% מהמטופלים לנזלת אלרגית או אסטמה. לעיתים תעבור כשנה במינון האחזקה לפני שהמטופל יחוש שיפור בתסמיני אלרגיה. הטיפול מפחית סיכון לתגובה אלרגית קשה (אנפילקסיס) באלרגיה לדבורניים. כדי לשפר את יעילות הטיפול, חשוב כי המטופלים יתמידו לקבל את החיסון בפרקי הזמן המצוינים בפרוטוקול.


מה הם הסיכונים בטיפול חיסוני?
בטיפול חיסוני עלולה להופיע תגובה אלרגית מיידית היות והחיסונים מכילים חומרים אלרגניים למטופל.
התגובות הנפוצות לטיפול החיסוני הינן אדמומיות, נפיחות וגרד באזור ההזרקה.


תתכנה תופעות לוואי נוספות כגון תפרחת עורית, נפיחות בפנים, גרד בעיניים, באף או בלוע, גודש אפי או נזלת.
תגובות חמורות יותר שעלולות להיות מסכנות חיים הן נדירות אך דורשות טיפול רפואי מידי. תסמינים אלה כוללים שיעול, צפצופים, לחץ בחזה, נפיחות בלוע, בחילה, הקאה, סחרחורת, התעלפות, או תגובה אלרגית קשה (אנפילקסיס). רוב התגובות החמורות מתרחשות במהלך 30 דקות ממתן החיסון ולכן יש להמתין במרפאה 30 דקות לאחר כל חיסון.


כדי להימנע מתופעות לוואי מידיות נבקשכם לידע את האחות המחסנת בכל תופעת לוואי שהתפתחה ביום החיסון הקודם או בשינוי במצב בריאותכם ביום החיסון הנוכחי. יש לדווח על תסמיני מחלה חריפה, חום, תסמינים נשימתיים (שיעול, צפצופים) או שימוש בתרופות- בהתאם, הצוות הרפואי יחליט האם לחסן.

במקרים מאוד נדירים, יתכנו תגובות אלרגיות גם לאחר יותר מ-30 דקות ממועד ההזרקה. לכן, כל מתחסן נידרש לשאת מזרק אוטומטי של אדרנלין ביום החיסון.

 

 

נשמח לענות על כל שאלה,
צוות המכון לאלרגיה ואימונולוגיה ע"ש קיפר

עבור לתוכן העמוד