חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

בדיקת תגרי מזון

מהו תגר מזון? מדוע מבוצע תגר מזון? אילו הכנות עלי לעשות טרום התגר? איך מבוצע תגר מזון? ומה עוד חשוב לדעת. כל התשובות לכל השאלות
פורסם: 21.04.20 | עודכן: 21.04.20

הורים יקרים,

ילדכם מוזמן לתגר מזון במסגרת אשפוז יום במכון האלרגיה והאימונולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים.
על מנת להגיע מוכנים לבדיקת התגר, אנא קראו את המידע המצורף.


מהו תגר מזון?

תגר מזון הוא האכלה מדורגת ומבוקרת של מזון המתבצעת בהשגחה רפואית, במסגרת אשפוז היום של המכון האלרגיה והאימונולוגיה.


מדוע מבוצע תגר מזון?

תגר מזון יתבצע ברוב המקרים על מנת להוכיח היעלמות אלרגיה למזון (הוכחת סבילות למזון). תבחיני העור או בדיקות הדם לאלרגיה עשויים להישאר חיוביים זמן רב לאחר היעלמות אלרגית המזון ולכן ביצוע בדיקת תגר יכולה להוכיח באופן חד משמעי את היעלמות האלרגיה.


אילו הכנות עלי לעשות טרום התגר?

 • הפסקת כל התרופות האנטיהיסטמיניות: יש להפסיק טיפות פניסטיל / טינדן 3 ימים לפני התגר, ואת כל שאר התרופות האנטיהיסטמיניות שבוע לפני התגר (כגון: אריוס, זילרגי, היסטאזין, טלפאסט, אלרג'יקס, לורסטין, בילקסטן ותרופות נגד שיעול). אין להפסיק מתן משאפי אסתמה ושאר תרופות אסטמה כמו סינגולייר (מונטלוקסט).

 • יש להגיע בצום מאוכל (ניתן לשתות מים) של 4 שעות. פעוטות עד גיל שנתיים, יכולים לאכול ארוחה קלה (חצי מהכמות הרגילה) עד שעתיים לפני התגר.

 • ילדים מגיל 6 שנים ומעלה, הסובלים מאסתמה או השתמשו במשאף או אינהלציה בשנתיים האחרונות, יבצעו תפקודי ריאות טרם התגר. לפיכך יש להגיע למכון לאלרגיה ואימונולוגיה כשעה לפני התגר.

 • יש להגיע בשעה שתואמה. ביצוע בדיקת תגר אורכת מספר שעות וכדי לבצע אותה באופן יעיל, יש להתחיל בביצועה בזמן. במקרה של איחור לביצוע הבדיקה, ייתכן ולא תוכלו לבצע אותה באותו היום. אנא היערכו מראש מבחינת זמני ההגעה לבית החולים ומציאת חניה.

 • ההגעה בליווי אחד ההורים, אין להביא בני משפחה נוספים.

 • במקרה והילד נחשף למאכל עליו הוא מבצע את התגר, מאז הביקור האחרון במכון, יש ליידע את הצוות טרם ההגעה.

מה להביא ליום התגר?

 • יש להביא את מזרק האפיפן האישי של ילדכם.

 • יש להביא התחייבות מקופת חולים (טופס 17) לאשפוז יום פנימי. קוד כללית 31037, קוד קופות אחרות 0560L

 • מומלץ להביא משחקים או ספרים שישמשו אתכם ואת ילדכם בשעות ביצוע התגר.


איך מבוצע תגר מזון?
טרם ביצוע התגר, יבדוק הרופא המטפל את ילדך ויחליט האם יש צורך לחזור על תבחיני העור. במקרה של ממצאים בבדיקה המעידים על מחלה, התגר יבוטל. לכן, אין להגיע לתגר אם ילדך סובל ממחלה כגון הצטננות, חום או החרפה של אסטמה.

 

התגר יתחיל באכילת כמות מזערית של המזון. בהמשך, ואם לא יתפתחו תגובות אלרגיות, יינתנו מנות נוספות לאורך 2–3 שעות. לאחר אכילת המנה האחרונה, הילד יישאר בהשגחה רפואית לפחות למשך שעתיים. במקרה של הופעת תגובות אלרגיות, תיתכן שהייה ממושכת יותר.

חשוב לדעת:

 • משך השהייה בזמן התגר הוא כ-5 שעות, כולל זמן ההשגחה. ההורה חייב להיות עם הילד לאורך כל זמן התגר, לפיכך יש להתארגן בהתאם. מהתחלת התגר ועד לשחרור, אין לעזוב את שטח המכון לאימונולוגיה ואלרגיה, ללא אישור האחות.
 • הילד יקבל ארוחת צהריים במכון.


מהם הסיכונים של תגר מזון?

היות ותבחיני העור ובדיקות דם לאלרגיה אינם יכולים לחזות במדויק היעלמות של אלרגיה למזון, התגר עשוי להסתיים בתגובה אלרגית. חלק מהתגובות יכולות להיות תגובות אלרגיות קשות (אנפילקסיס), אשר יטופלו על פי הפרוטוקולים המקובלים, כולל הזרקת אדרנלין (התרופה הנמצאת במזרק האפיפן). הרופא המטפל יסביר להורים בפירוט את מהלך התגר והסיכונים האפשריים בבוקר יום התגר, וכן תידרש חתימת ההורה על טופס הסכמה לתגר.


מה עלי לעשות לאחר תגר מוצלח?

יש לאכול את המזון הנבדק לפחות 3 פעמים בשבוע למניעת הישנות אלרגית המזון. להתחיל בכך למחרת התגר (אין לאכול את המזון באותו היום של התגר).


במקרים נדירים ביותר יתכנו תגובות מזון גם לאחר ביצוע תגר מוצלח. במקרה כזה, יש להפסיק את צריכת המזון, להגיע לקבלת טיפול רפואי במוקד או במחלקה לרפואה דחופה וליידע את צוות המכון לאלרגיה ואימונולוגיה.


לשאלות נוספות על התגר או על ההכנות לתגר ניתן לפנות לצוות המכון לאלרגיה ואימונולוגיה באמצעות טלפון: 03-9253652 או באמצעות דוא"ל: [email protected]בברכה,
צוות
מכון אלרגיה ואימונולוגיה,
מרכז שניידר לרפואת ילדים

עבור לתוכן העמוד