חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

תגרי מזון - מידע והנחיות לקראת הבדיקה

מהו תגר מזון? מדוע מבוצע תגר מזון? אילו הכנות עלי לעשות טרום התגר? איך מבוצע תגר מזון? ומה עוד חשוב לדעת. כל התשובות לכל השאלות
פורסם: 14.01.24 | עודכן: 14.01.24


הורים יקרים,

ילדכם מוזמן לתגר מזון במסגרת אשפוז יום במכון האלרגיה והאימונולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים.

במדריך זה ריכזנו את כל המידע וההנחיות לקראת הבדיקה. חשוב למלא אחר ההנחיות ולהיערך נכון, מכיוון שההיערכות לא נכונה עלולה לגרום לדחיית הבדיקה.


מהו תגר מזון?

תגר מזון הוא האכלה מדורגת ומבוקרת של מזון המתבצעת בהשגחה רפואית, במסגרת אשפוז היום של מכון האלרגיה והאימונולוגיה.


מדוע מבצעים בדיקת תגר מזון?


תגר מזון יתבצע ברוב המקרים כדי להוכיח היעלמות של אלרגיה למזון (הוכחת סבילות למזון). תבחיני העור או בדיקות הדם לאלרגיה עשויים להישאר חיוביים זמן רב לאחר היעלמות אלרגית המזון ולכן ביצוע בדיקת תגר יכולה להוכיח באופן חד משמעי את היעלמות האלרגיה.


אילו הכנות עלי לעשות טרום התגר?

 • תרופות: 3 ימים לפני בדיקת התגר - יש להפסיק נטילה תרופות אנטיהיסטמיניות מסוג טיפות פניסטיל או טינדן. 
 • תרופות: שבוע לפני בדיקת התגר - יש להפסיק את כל שאר התרופות האנטיהיסטמיניות (כגון: אריוס, זילרגי, היסטאזין, טלפאסט, אלרג'יקס, לורסטין, בילקסטן ותרופות נגד שיעול
 • משאפים: אין להפסיק מתן משאפי אסתמה ושאר תרופות אסטמה כמו סינגולייר (מונטלוקסט).
 • צום: יש להגיע בצום מאוכל (ניתן לשתות מים) של 4 שעות. פעוטות עד גיל שנתיים, יכולים לאכול ארוחה קלה (חצי מהכמות הרגילה) עד שעתיים לפני התגר.
 • ילדים מגיל 6 שנים ומעלה, החיים עם אסתמה או השתמשו במשאף או אינהלציה בשנתיים האחרונות, יבצעו בדיקת תפקודי ריאות טרם התגר. לפיכך יש להגיע למכון לאלרגיה ואימונולוגיה כשעה לפני התגר.
 • שעת הגעה: יש להגיע בשעה שתואמה. ביצוע בדיקת תגר אורכת מספר שעות וכדי לבצע אותה באופן יעיל, יש להתחיל בביצועה בזמן. במקרה של איחור לביצוע הבדיקה, ייתכן ולא תוכלו לבצע אותה באותו היום. אנא היערכו מראש מבחינת זמני ההגעה לבית החולים ומציאת חניה.
 • הורים: ההגעה בליווי אחד ההורים, אין להביא בני משפחה נוספים.
 • חשיפה לתגר לפני הבדיקה: במקרה והילד נחשף למאכל עליו הוא מבצע את התגר, מאז הביקור האחרון במכון, יש ליידע את הצוות טרם ההגעה.

מה להביא ליום התגר?

 • יש להביא את מזרק האפיפן האישי של ילדכם.
 • יש להביא טופס התחייבות מקופת חולים (טופס 17) לאשפוז יום פנימי. קוד כללית 31037, קוד קופות אחרות 0560L
 • מומלץ להביא משחקים או ספרים שישמשו אתכם ואת ילדכם בשעות ביצוע התגר.


איך מבוצע תגר מזון?


 1. טרם ביצוע התגר, עורך הרופא המטפל בדיקה ובהתאם מחליט האם יש צורך לחזור על תבחיני העור. במקרה של ממצאים בבדיקה המעידים על מחלה, התגר יבוטל. 
 2. מסיבה זאת אין להגיע לתגר אם ילדך סובל ממחלה כגון הצטננות, חום או החרפה של אסתמה.
 3.  התגר יתחיל באכילת כמות מזערית של המזון. 
 4. בהמשך, ואם לא יתפתחו תגובות אלרגיות, יינתנו מנות נוספות לאורך 2–3 שעות. 
 5. לאחר אכילת המנה האחרונה, הילד יישאר בהשגחה רפואית לפחות למשך שעתיים. במקרה של הופעת תגובות אלרגיות, תיתכן שהייה ממושכת יותר.


חשוב לדעת!

 • משך השהייה בזמן התגר הוא כ-5 שעות, כולל זמן ההשגחה. ההורה חייב להיות עם הילד לאורך כל זמן התגר, לפיכך יש להתארגן בהתאם. מהתחלת התגר ועד לשחרור, אין לעזוב את שטח המכון לאימונולוגיה ואלרגיה, ללא אישור האחות.
 • הילד יקבל ארוחת צהריים במכון.


מהם הסיכונים של תגר מזון?

היות ותבחיני העור ובדיקות דם לאלרגיה אינם יכולים לחזות במדויק היעלמות של אלרגיה למזון, התגר עשוי להסתיים בתגובה אלרגית. 


חלק מהתגובות יכולות להיות תגובות אלרגיות קשות (אנפילקסיס), אשר יטופלו על פי הפרוטוקולים המקובלים, כולל הזרקת אדרנלין (התרופה הנמצאת במזרק האפיפן). הרופא המטפל יסביר להורים בפירוט את מהלך התגר והסיכונים האפשריים בבוקר יום התגר, וכן תידרש חתימת ההורה על טופס הסכמה לתגר.


מה על המטופלים לעשות לאחר תגר מוצלח?

 

 • יש לאכול את המזון הנבדק לפחות 3 פעמים בשבוע למניעת הישנות אלרגיית המזון. יש להתחיל בכך ביום שלמחרת התגר (אין לאכול את המזון באותו היום של התגר).
 • במקרים נדירים ביותר ייתכנו תגובות מזון גם לאחר ביצוע תגר מוצלח - במקרה כזה, יש להפסיק את צריכת המזון, להגיע לקבלת טיפול רפואי במוקד או במחלקה לרפואה דחופה וליידע את צוות המכון לאלרגיה ואימונולוגיה.


 

זקוקים למידע נוסף?

לשאלות נוספות על התגר או על ההכנות לתגר ניתן לפנות לצוות המכון לאלרגיה ואימונולוגיה באמצעות טלפון: 03-9253652 או במייל: [email protected]בברכה,
צוות
מכון אלרגיה ואימונולוגיה,
מרכז שניידר לרפואת ילדים

עבור לתוכן העמוד