חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

אלרגיה באביב - ילדי הפרחים

בעבור אנשים שסובלים מאלרגיות לגרגרי האבקה של הצמחים השונים, האביב מבשר על תקופה של עיניים דומעות, אדומות ומגרדות, גרד באף, עיטושים וגם לעיתים החמרה של אסתמה על רקע אלרגי. כמה זמן סובלים מאלרגיה והאם ניתן לטפל בה? מומחי שניידר משיבים
פורסם: 10.04.19 | עודכן: 05.05.21


רבים אוהבים את עונת האביב, שמתאפיינת במזג אוויר נעים ובפריחה יפהפיה. עם זאת, בעבור אילו שסובלים מאלרגיות לגרגרי האבקה של צמחים שונים, האביב מבשר על תקופה של סבל מעיניים דומעות, אדומות ומגרדות; גרד באף; עיטושים ונזלת מימית ולעתים גם קשיי נשימה וצפצופים. אנשים אלו סובלים מנזלת אלרגית עונתית (קדחת השחת) וגם לעיתים מהחמרה של אסתמה על רקע אלרגי.

מהי אלרגיה?
אלרגיה היא תגובה חיסונית לא צפויה ולא רצויה של הגוף לחומרים, שבדרך כלל אינם מעוררי מחלות. באופן תקין, המערכת החיסונית שלנו יודעת לזהות גורמים שעלולים להזיק לגוף - כמו חיידקים או נגיפים - ולחסל אותם. אצל הסובלים מאלרגיות, המערכת החיסונית מגיבה כך כאשר היא מזהה חומר שאין בו איום - כמו אבקני פרחים, עובש ומזונות שונים - ומייצרת נגדו נוגדנים שהם אלה שאחראים על התגובה האלרגית. חומר כזה מכונה אלרגן.

האם אלרגיה היא תופעה נפוצה?
על פי מחקרים רבים שנעשו בישראל ובחו"ל, אחד מכל חמישה אנשים סובל מאלרגיה כלשהי.

מהי קדחת השחת?
קדחת השחת היא תגובה אלרגית, עונתית בדרך כלל, שבאה לידי ביטוי בגודש באף, בצריבה  וגרד בעיניים, בעיטושים חוזרים ונזילה מימית מהאף. בחולים אסמתים תיתכן החמרה באסתמה.

למה האלרגיה חוגגת דווקא באביב?

גרגרי האבקה של צמחים שונים (בעיקר אלה שאין להם פרחים צבעוניים המאובקים על ידי חרקים) נישאים באוויר עם התחממות והתייבשות מזג האוויר. כתוצאה מהמגע בין  גרגרי האבקה השונים הנישאים באוויר וריריות האף ודרכי הנשימה, תאים מסוימים המפוזרים בריריות דרכי הנשימה משחררים חומר הנקרא היסטמין והוא זה שאחראי לתופעות האלרגיות השונות. עם זאת, שכיחות האלרגיה באביב היא אמנם גבוהה, אך תופעות אלרגיות קיימות לאורך כל השנה. 

מהם הצמחים שפעילים במיוחד באביב?
הצמחים האלרגנים הפורחים בארץ בעיקר באביב הם: עצי ברוש (מתחיל הפריחה בחודש פברואר), זית פקאן ותמר; צמחים ממשפחת הדגניים ושיחים שונים.

איך נמנעים מחשיפה לאלרגנים שמצויים באוויר?

לילדים ומבוגרים שאלרגים לגרגרי אבקה של צמחי האביב, מומלץ להימנע מטיולים באזור עם צמחיה זו בעונת הפריחה. לדוגמה, זה לא הזמן בעבורם לטייל באזור שבו יש עצי זית רבים. חשוב גם להקפיד לסגור את חלונות המכונית בנסיעה באזורים אלו. למי שגר באזור כזה, במידת האפשר מומלץ לסגור את החלונות בבית ולהפעיל את המזגן.

מהם הגורמים להופעת אלרגיה?
אלרגיה נגרמת משילוב של גורם גנטי־תורשתי עם חשיפה לאלרגנים (גורמי האלרגיה). בזמן החשיפות הראשונות לאלרגן תהיה תגובה ראשונית של מערכת החיסון. התגובה הראשונית הזאת תהיה בדרך כלל מתונה, ולעתים לא תורגש כלל. במהלך החשיפה הראשונה הזאת ייווצר "הזיכרון החיסוני", כך שבחשיפות שלאחר מכן כבר תתרחש תגובה אלרגית שתורגש ביתר שאת (בעיקר לאלרגנים סביביתיים כגון אבקנים).

מהם מחוללי האלרגיה הנפוצים?
קיימים סוגים רבים ושונים של אלרגנים, ואלה הנפוצים שבהם:

- אלרגנים נשאפים (כמו אבקני צמחים, הפרשות של קרדית האבק עובש ופרוות חתולים)
- מזונות שונים (כמו בוטנים, חלב ביצה ושומשום)
- תרופות שונות (כמו פניצילין)
- ארס  של חרקים (כמו דבורים)
- חומרים שונים  הגורמים לאלרגיה במגע עם העור (כמו תמרוקים וקעקועים,מתכות שונות)

האם אלרגיה עוברת בתורשה?
לנטייה הכללית לפתח מחלות אלרגיות יש מרכיב גנטי: אם להורים יש אסתמה או נזלת אלרגית, יש אכן  סיכוי גבוה יותר שגם הילד יסבול ממחלות אלרגיות. הביטוי הראשון בתינוקות לנטייה זו הוא דלקת עור אטופית ואלרגיה למזון. בהמשך, במהלך גדילתו, הילד עלול לפתח נזלת אלרגית ואסתמה. עם זאת, האלרגנים הספציפיים הגורמים למחלות יכולים להשתנות בהתאם לחשיפה לגרגרי האבקה באוויר, לארס דבורניים, להרגלי תזונה (אלרגיה למזון) ועוד.


האם ניתן לסבול בעת ובעונה אחת ממספר תופעות אלרגיות?
ילדים ומבוגרים יכולים לסבול מביטויי אלרגיה שונים ומגוונים באיברים רבים בגוף בעת ובעונה אחת. כך לדוגמה, שילוב של נזלת ואסתמה הוא מאוד נפוץ: כ-80 אחוזים מחולי האסתמה, ובעיקר ילדים, סובלים גם מנזלת אלרגית. לעומת זאת שכיחות הנזלת האלרגית רבה יותר, וכ-30 אחוזים מהסובלים מנזלת אלרגית יסבלו גם מאסתמה. שילוב דומה קיים גם בין אסתמה ונזלת אלרגית לבין דלקת עור אטופית או אטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור).


כמה זמן האלרגיה נמשכת?
הנטייה למחלות אלרגיות קיימת כל הזמן, אך ההתבטאות הקלינית יכולה להשתנות בטווח שבין מחלה כרונית של דרכי הנשימה ועד להתלקחויות עונתיות קצרות. גם דלקת עור אטופית יכולה להתמיד למספר שנים בדרגת חומרה משתנה. מבחינת אלרגיה למזון, תלוי בסוג המזון האלרגני כאשר אלרגיה לחלב וביצה בדרך כלל חולפת בשנות החיים הראשונות. לעומת זאת, אלרגיות לאגוזים ודגים לרוב לא יחלפו.

איך מאבחנים אלרגיה?
אבחון אלרגיה הוא הליך פשוט ומהיר והוא אינו כרוך בכאבים. האבחון נעשה במרפאה לאלרגיה באמצעות תבחינים  שבהם מטפטפים על היד טיפות של חומרים אלרגניים שונים ומחדירים בעדינות את הטיפות לעור באמצעות נגיעה עדינה בדוקרן בכל אחת מהטיפות. התגובה שמתפתחת בתוך כ־15 דקות, מראה אם קיימת רגישות אצל הנבדק ולאיזה מהגורמים. 

איך מטפלים באלרגיה?
במרפאת אלרגיה במרכז שניידר ניתן לאבחן את גורמי האלרגיה השונים באמצעות תבחיני עור מידיים. הטיפולים כוללים:  תרופות אנטיהיסטמיניות דרך הפה, ספריי לאף וטיפות עיניים, וכן משאפים לריאות למי שאובחן כאסתמטי. 

האם אפשר להתחסן נגד אלרגיה?
יש חיסון נגד התופעות האלרגיות הגורמות לנזלת אלרגית או החמרות באסתמה. מדובר בטיפול לטווח ארוך יותר הנעשה בדסנסיטיזציה (הפחתת הרגישות של הילד לאלרגן נשאף ידוע). בטיפול זה מזריקים את האלרגנים במינון וריכוז נמוכים העולים כל שבוע, ועל ידי כך גורמים למערכת החיסון ליצור תגובות חיסוניות רצויות נגד האלרגנים ולהפחית את יצירת הנוגדנים האחראים על התגובות האלרגיות בגוף.

פרופ אברהם ביגלמן הוא מנהל המכון לאימונולוגיה ואלרגיה במרכז שניידר
ד"ר יעל לוי היא רופאה בכירה במכון לאימונולוגיה ואלרגיה במרכז שניידר

עבור לתוכן העמוד