תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מרפאה לטיפול בדיכאון, מצבי רוח והתנהגות אובדנית

דיכאון בילדים שלא אובחן ולא קיבל טיפול נאות, עלול להתפתח למחלה כרונית שתחזור ותופיע בהתקפים לאורך החיים. צוות המרפאה מעניק שירותי אבחון וטיפול לילדים ובני נוער, אשר לוקים בדיכאון קליני, ירידה כרונית במצב רוח, הפרעה של חוסר איזון במצב רוח והפרעה בי־פולארית (מניה־דיפרסיה). הצוות גם מטפל בילדים עם נטיות לפגיעה עצמית ואובדניות


דיכאון בילדים ומתבגרים


שניים עד שלושה אחוזים מהילדים וכשמונה אחוזים מהמתבגרים בארץ ובחו"ל סובלים מדיכאון וזקוקים לטיפול. דיכאון בילדים שלא אובחן ולא קיבל טיפול נאות, עלול להתפתח למחלה כרונית שתחזור ותופיע בהתקפים לאורך החיים. דיכאון גם עלול לגרום לבעיות נוספות:  הפרעות התנהגות, כישלון בלימודים ונשירה מבית הספר, הסתגרות, הפרעות אכילה והתמכרות לסמים ולאלכוהול. דיכאון  מגדיל את הסיכון לפגיעה עצמית ואובדנות.

 
התאבדות בילדים ומתבגרים

התאבדות היא אחת הסיבות הנפוצות ביותר לתמותה בגילאי 15 עד 24 והיא אחד הסיבוכים החמורים ביותר של דיכאון. ילדים בדרך כלל מאותתים על כוונתם להתאבד באמירות שונות: "הלוואי ולא הייתי קיים", "אין ערך לחיים", "במצבי הנוכחי עדיף לא לחיות". כדאי להתייחס ברצינות גם לאיומים קטנים ולפנות לגורם מקצועי, כדי לסייע להם להתגבר על המצוקה ובכך להציל חיים.


הטיפול בדיכאון במרכז שניידר


צוות המרפאה מטפל בילדים עם דיכאון בגישה פרטנית להתמודדות עם מצבי רוח. מטרתו של הטיפול היא לא רק לשפר את מצבו הרגשי של הילד בהתקפים חריפים, אלא לזהות סימנים מקדימים לדיכאון כדי למנוע את ההתקף חוזר.

במקרים מסוימים  נעשה שימוש בתרופות נגד דיכאון. מדובר בתרופות שאינן גורמות להתמכרות והשימוש בהן נמצא יעיל ביותר במקביל לטיפול פסיכולוגי.


ההתמודדות עם הדיכאון נעשית באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) ובכפוף לתובנה שדיכאון הוא מחלה שפוגעת בחשיבה, ברגש ובהתנהגות. דפוסי החשיבה של הילד הדיכאוני נעשים מאוד שליליים, פסימיים ומוחלטים. והוא נוטה לשפוט את עצמו בחומרת יתר, מפחית מערכו ומהישגיו, מפחית מערכם של אנשים אחרים ורואה את העתיד כקודר. דפוסי חשיבה שליליים אילו מייצרים רגשות דיכאוניים ולכן הטיפול מתמודד עם דפוסי החשיבה השלילית .. יחד עם הילד אנחנו עובדים על הקניית דפוסי חשיבה אלטרנטיביים חיוביים יותר, אשר נגזרים מהם רגשות חיוביים.

צוות המטפלים במרפאה גם מעודד את הילד לחזור בהדרגה לפעילויות שנהג ליהנות מהן לפני המשבר, ולחזור לרמת תפקוד קודמת הן מבחינה לימודית והן מבחינה חברתית ומשפחתית. נוסף לכך, העבודה עם הילד כוללת לפעמים גם לימוד של מיומנויות שונות (כגון מיומנויות חברתיות, מיומנויות של ניהול זמן ומיומנויות של פיתרון בעיות), אשר יאפשרו לו להתמודד באופן טוב יותר בעתיד עם מצבים שגורמים היום למצוקה.

הטיפול בילדים ובמתבגרים במרפאה כולל הדרכה להורים והצוות רואה בהם שותפים  עיקריים בטיפול בילד.

ימי פעילות ושעות קבלה
ראשון עד חמישי 
מ־8:00 עד 14:00

יצירת קשר
טלפון לזימון תור: 03-9253582, ראשון עד חמישי, מ־12:00 עד 14:00
דואר אלקטרוני


צוות המרפאה


פרופ' אלן אפטר
פסיכיאטר ילדים ונוער

ד"ר מאיה אמיתי
מומחית לפסיכיאטריה של הילד ושל המבוגר. מומחית לטיפול תרופתי בדיכאון.

חיים פנסו
פסיכולוג קליני

אורית בראון
פסיכולוגית בהתמחות קלינית

ד"ר ליאת חרובי-קטלן
פסיכולוגית בהתמחות קלינית


עבור לתוכן העמוד