סליידר כתבות
דלג על סליידר כתבות
אלרגיה באביב - ילדי הפרחים

אלרגיה באביב - ילדי הפרחים

מהי אלרגיה, מהי קדחת השחת ולמה הפריחה הנהדרת של האביב מייצרת נזלת עונתית? מהם סוגי האלרגיה, איך מאבחנים רגישות לאלרגנים ואיך מטפלים בתופעה? מדריך חיוני ל־20 אחוזים מהאוכלוסייה

להמשך הכתבה... >
אהבה של סבתא

אהבה של סבתא

ילד בן 7 סבל מאי ספיקת כליות ונזקק להשתלת כליה דחופה, בהחלטה נדירה סבתו תרמה לו כליה והצילה את חייו. ניתוח השתלת הכליה בוצע במרכז שניידר לרפואת ילדים.

להמשך הכתבה... >
סחרחורות בילדים

סחרחורות בילדים

ילדים הסובלים מסחרחורות ובעיות במערכת שיווי המשקל, עלולים להתקשות בביצוע פעולות מוטוריות פשוטות יחסית בהתאם לגילם. במרכז שניידר נפתחה לאחרונה מרפאה רב תחומית חדשה ייעודית וראשונה מסוגה בארץ, המעניקה מענה מקיף לבעיה זו.

להמשך הכתבה... >
חרדות אצל ילדים

חרדות אצל ילדים

הפסיכולוג דני לוטן, מנהל מרפאת חרדה במרכז שניידר מדבר על חרדות אצל ילדים.

להמשך הכתבה... >
סליידר כתבות
 • אלרגיה באביב - ילדי הפרחים

  מהי אלרגיה, מהי קדחת השחת ולמה הפריחה הנהדרת של האביב מייצרת נזלת עונתית? מהם סוגי האלרגיה, איך מאבחנים רגישות לאלרגנים ואיך מטפלים בתופעה? מדריך חיוני ל־20 אחוזים מהאוכלוסייה

  להמשך הכתבה... >
 • אהבה של סבתא

  ילד בן 7 סבל מאי ספיקת כליות ונזקק להשתלת כליה דחופה, בהחלטה נדירה סבתו תרמה לו כליה והצילה את חייו. ניתוח השתלת הכליה בוצע במרכז שניידר לרפואת ילדים.

  להמשך הכתבה... >
 • סחרחורות בילדים

  ילדים הסובלים מסחרחורות ובעיות במערכת שיווי המשקל, עלולים להתקשות בביצוע פעולות מוטוריות פשוטות יחסית בהתאם לגילם. במרכז שניידר נפתחה לאחרונה מרפאה רב תחומית חדשה ייעודית וראשונה מסוגה בארץ, המעניקה מענה מקיף לבעיה זו.

  להמשך הכתבה... >
 • חרדות אצל ילדים

  הפסיכולוג דני לוטן, מנהל מרפאת חרדה במרכז שניידר מדבר על חרדות אצל ילדים.

  להמשך הכתבה... >
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מחלות חורף בילדים: מדריך למניעת הידבקות

 


הגשם הראשון כבר ירד, הטמפרטורות גם הן במגמת ירידה ובעוד זמן קצר נרגיש היטב את החוף ובכלל זה גם את מחלות החורף.

למה אנחנו נוטים לחלות יותר בחורף?
אין הסבר מדעי מדויק לעלייה בשיעור התחלואה דווקא בחורף, אולם אנחנו יכולים להצביע על גורם משמעותי ביותר: בשל מזג האוויר הקר הילדים בגנים ובבתי הספר סגורים בחדר וממעטים לצאת החוצה, כאשר החדרים עצמם פחות מאווררים ומשמשים כקרקע פורייה להידבקות בנגיפים.

ילדים גם נדבקים בקלות זה מזה, ולכן יש להימנע מלשלוח ילדים חולים למוסדות חינוך. ילד חולה אחד עלול להדביק מספר ילדים וכך נוצרת שרשרת הדבקה שקשה לעצור. אם כל הורה יקפיד שלא לשלוח את ילדו החולה למסגרות השונות, נביא לכך שיגרמו פחות הידבקויות והילדים יהיו חולים פחות. נוסף על כך, חשוב לעדכן את הגננת או המורה על בעיות רפואיות של הילד, אם ישנן כאלה וכן על התרופות שהוא מקבל באופן קבוע.

אגב, בניגוד למה שסבתא טוענת, לא הקור גורם לתחלואת החורף, ולכן גם אם נלבש סוודר ונקפיד לייבש את השיער אחרי המקלחת, לא נצליח להשפיע על הנגיפים שגורמים לתחלואה.

אילו מקומות נוספים מועדים להידבקויות?
חדרי ההמתנה של רופאים בכלל ושל רופאי הילדים בפרט מלאים בתקופת החורף בילדים חולים ומדבקים. לכן מומלץ להימנע במידת האפשר מביקורים מיותרים במרפאות. עם זאת, יש לגשת לבדיקה אצל רופא הילדים במקרים הבאים: חום גבוה, מראה חולני, הקאות, שלשולים מרובים ופריחה לא ברורה.

איך מתרחשת ההדבקה עצמה?
חלק מהנגיפים הנשימתיים עוברים באוויר וחלקם על ידי מגע, כולל מגע עם משטחים עליהם הם עלולים להישאר ולהדביק גם אחרי שעות רבות. עם זאת, דרך ההדבקה העיקרית היא במגע עם הפרשות של ילד שנושא עימו את הנגיף. הילד החולה מדביק בהפרשותיו צעצועים, כלים, שולחנות ואת כל סביבתו. כל מגע עם העצמים האלה יכול לגרום להדבקה. 


מה צריך לעשות כדי להפחית את הסיכון להדבקה?
כדי להפחית את הסיכון להידבקות, יש להקפיד על שטיפת ידיים בסבון ומים לאחר החלפת חיתולים, שימוש בשירותים וכמובן לפני מגע עם מזון. למשפחות עם תינוקות קטנים בבית, יש להקפיד לשטוף ידיים לפני מגע עם התינוק וגם להנחות את האחים הגדולים לעשות כך. יש להימנע ממגע ישיר עם התינוק, במידה ואחד מבני המשפחה חולה ולאוורר את חללי המגורים.

מהם הנגיפים שגורמים למרבית התחלואה בחורף?
תחלואת החורף נגרמת בשל מספר רב של נגיפים ואלה העיקריים שבהם:

RSV – נגיף פוגע בעיקר בתינוקות מתחת לגיל שנה ועלול לגרום למחלה קשה.
• רינו – נגיף שגורם לנזלת ולשיעול.
• אינפלואנזה - הנגיף שגורם להופעת השפעת.
רוטה - נגיף שגורם לשלשולים, להקאות ולחום.

האם מומלץ לחסן את הילדים נגד שפעת?
החיסון לשפעת בהחלט מומלץ. כמעט מדי חורף מופיעה התפרצות עונתית של תחלואה בשפעת, במקביל לנגיפים נוספים, כשבתוך תקופה קצרה של מספר שבועות, שיעור ניכר מהאוכלוסייה חולה בנגיף עם סיבוכים שונים. מחלת השפעת וסיבוכיה שכיחים יותר בילדים מאשר במבוגרים ופעמים רבות הילדים הם מבשרי התחלואה בשפעת.  אמנם החיסון לשפעת אינו חלק מחיסוני השגרה הניתנים במדינה, אך משרד הבריאות ממליץ על חיסון כל הילדים בכל חורף. יעילות החיסון משתנה משנה לשנה, אך גם בשנה שבה היעילות נמוכה, מי שחוסן לשפעת, יחלה בצורה קלה יותר. לכן, על מנת שהנגיף לא יכנס הביתה, חשוב לחסן את כל בני המשפחה שמעל גיל חצי שנה.

האם כדאי לדחות חיסונים אחרים לקיץ?
חשוב שהחיסונים יינתנו בזמן הנכון ויש לדחות את החיסון אך ורק במקרה של מחלה עם חום. תסמינים קלים - כגון נזלת, שיעול או כאב גרון - אינם סיבה מספקת לדחיית חיסון שיגרה. חיסוני השגרה הוכחו מצד אחד כיעילים ביותר במניעת מחלות, ומהצד האחר כבטוחים ביותר למתחסנים ולכן מומלץ מאד להקפיד על חיסון הילדים בכל חיסוני השגרה. בשנים האחרונות נפוצה תופעה בה מפצלים את חיסוני השגרה, בכדי להקל על תופעות הלוואי שלהם. תופעה זו גורמת לדחיית חיסונים חשובים, שחיוני מאד שיינתנו דווקא בשנת החיים הראשונה.

האם אנטיביוטיקה עשויה לסייע במניעת מחלות חורף או בריפוי?
רוב המחלות בתקופת החורף נגרמות על ידי נגיפים (וירוסים) ואנטיביוטיקה לא תעזור בתהליך ההחלמה, כיוון שהיא פועלת רק נגד חיידקים ולא משפיעה על נגיפים. יתרה מזאת, מתן אנטיביוטיקה בשנת החיים הראשונה של הילד, הוכח כמגביר סיכון לתחלואה בגיל המבוגר יותר (מחלות מעי דלקתיות, אסתמה ועוד). עם זאת, אם רופא הילדים המליץ ורשם טיפול אנטיביוטי, צריך  להקפיד על מתן הטיפול במלואו.

האם הנקה עשויה לסייע במניעת מחלות חורף בתינוקות?
להנקה יתרונות מוכחים ההנקה במניעת זיהומים לתינוקות בשנה הראשונה לחייהם, כיוון שהתינוק היונק מקבל מאמו נוגדנים כנגד מזהמים רבים. גם הנקה שאינה מלאה תתרום למניעת זיהומים במהלך חודשי החורף. לכן, מומלץ לדחות הפסקת הנקה, במידת האפשר, לתחילת האביב. 

מהו הזמן המועדף לכניסה ראשונה לפעוטון?
בשנת החיים הראשונה מומלץ לדחות את כניסת הילד לגן לתחילת עונת האביב הכנסת תינוק בחורף של שנת חייו הראשונה למסגרת של גן, גוררת אחריה כמעט בהכרח הידבקות של התינוק במחלות נגיפיות וחיידקיות רבות. כניסה מאוחרת יותר לגן, ובעונה חמה יותר, תדחה את אותן מחלות ילדות לתקופה בה הילד גדול יותר ולפיכך יתמודד עם המחלות בצורה טובה יותר. 

איך מטפלים בילד שנדבק במחלה נגיפית?
ברוב המקרים אין טיפול תרופתי במחלות נגיפיות, והן חולפות מעצמן לאחר מנוחה. התרופות שיינתנו נועדו להקל על הילד החולה, אך הן אינן פועלות נגד הנגיף עצמו.

מהי המשמעות של נזלת ושל שיעול בגיל הרך ומהם הדברים שחשוב לשים לב אליהם?
רוב הילדים בגיל הרך יסבלו בחורף מכמה אירועים של נזלת ושל שיעול. את אלה מחולל בעיקר נגיף הרינו, אך אחראים להם גם נגיפים אחרים. האירועים האלה גורמים סבל רב לילדים - בעיקר בלילה. בדרך כלל נמשך כל אירוע כזה כעשרה ימים ומסתיים ברוב הגדול של המקרים ללא טיפול ספציפי וללא כל סיבוכים. לעתים רחוקות מתפתחת דלקת אוזניים בעקבות הצטננות. אין לנו היום טיפול ספציפי לנזלת ולשיעול, ומאחר שאלה עוברים גם ללא טיפול - אין צורך לתת תרופות.

האם יש תרופות נגד נזלת ושיעול ומהי יעילותן?
יש עשרות תכשירים נגד שיעול, נזלת וגודש. רבים מהם אף משולבים עם תרופות להורדת חום. עם זאת יש לזכור את העובדות הבאות:

אף אחד מכל התכשירים האלה אינו מרפא את המחלה או מקצר את משכה. אלה תרופות שנועדו אך ורק כדי להקל על התסמינים.
יש להיזהר במתן התרופות האלה לילדים בגיל הרך מאחר שרבות מהן אינן מאושרות לגיל הזה ועלולות לגרום לתופעות לוואי.
במחקרים מבוקרים על התרופות האלה נמצא כי במינונים המקובלים אין להן כל השפעה גם בהקלה על הסימפטומים. לכן יש להיות מאוד סלקטיביים במתן התרופות האלה ולתת אותן רק במקרים של סבל ניכר והפרעות בשינה עקב הנזלת או השיעול או הגודש בדרכי הנשימה.

איך להתמודד עם הנזלת המציקה?
אפשר להזליף מי מלח לאף (ניתן לקנות בכל בית מרקחת בצורה של טיפות או של תרסיס). כדאי גם לאוורר את החדר ולהרים את מראשות המיטה.

מה לעשות כאשר הילד מפתח חום גבוה?
החום הוא בעצם סימפטום למחלה זיהומית. החום כשלעצמו אינו מעיד בהכרח על מחולל המחלה - האם הוא חיידק או נגיף. הדבר החשוב ביותר בזמן חום הוא מצבו הכללי של הילד, ולפי זה יש לנהוג. יש לשים לב האם הילד בהכרה מלאה, האם הוא אדיש או חיוני, האם הוא מגיב כרגיל, האם הוא משחק כאשר יורד החום, האם הוא שותה באופן סביר, האם אין תופעות אחרות כמו הקאות, שלשולים או פריחות.

אם הילד במצב סביר, ניתן להוריד את חומו באמצעות תרופות, באמצעות אמבטיה במים פושרים ובאמצעות מטליות לחות ושתייה. אך גם אם הוא מרגיש מאושש, יש לקחת אותו לרופא. אם הילד אינו מגיב היטב, יש לפנות לרופא בהקדם, ואם הרופא אינו זמין - למוקד או לחדר המיון.

פרופ' יצחק לוי הוא מנהל היחידה למחלות זיהומיות במרכז שניידר

 

פרופ' יצחק לוי11/10/2015
Back
הרשמה לקבלת נויזלטר
דלג על הרשמה לקבלת נויזלטר
הרשמה לקבלת נויזלטר
עבור לתוכן העמוד