לוגו כללית
חדשות שניידר
כותבים עלינו
אירועים וכנסים
טפסים להורדה 81
טלפונים חיוניים
מחקר
ממלכת הילדים
תרומות
שלום כיתה א
מדיניות איכות הסביבה

שיקוף של מערכת העיכול עליונה ומעבר דרך המעי הדק

בדיקת השיקוף מתבצעת כדי לאבחן מחלות דלקתיות במעי הדק וכדי לברר מהן הסיבות לכאבי בטן ממושכים. לצורך הבדיקה יש לשתות חומר ניגוד והיא עשויה להימשך שעה עד מספר שעות
פורסם: 07.07.14 | עודכן: 15.07.14

שיקוף (פלואורוסקופיה, fluoroscopy) הוא בדיקת הדמייה שמתבצעת במכשיר רנטגן ובעזרת חומר ניגוד. הבדיקה מדגימה איברים בגוף ועקרון הפעולה שלה נסמך על העברת  קרני רנטגן דרך הגוף אל מסך פלואורסצנטי רגיש. 

בניגוד לצילום רנטגן רגיל שמדגים תמונה סטאטית של איברי הגוף,  בדיקת שיקוף מאפשרת הדגמה דינמית של תהליכים בגוף ותיעודם בסדרה של צילומים או בסרטי וידאו קצרים.

טכניקת השיקוף מבוססת על קרני רנטגן החודרות ועוברות דרך הגוף ומאפשרות לנו להבדיל בין מבני הגוף השונים תוך כדי צפייה רציפה על מסך שמשקף פעולות שונות כגון נשימה ובליעה.

מה בודקים בשיקוף של מערכת העיכול העליונה ומעבר דרך המעי הדק?
הבדיקה דומה לבדיקת שיקוף של מערכת העיכול העליונה, אך יותר ממושכת כיוון שהיא עוקבת אחר המעבר של הבריום לאורך כל הפיתולים של המעי הדק. הבדיקה מתבצעת כדי לאבחן מחלות דלקתיות במעי הדק וכדי לברר מהן הסיבות לכאבי בטן ממושכים.

אילו הכנות יש לעשות לקראת הבדיקה?
לפני הבדיקה הילד הנבדק צריך להיות בצום מוחלט, כולל שתייה, במשך ארבע שעות. בתינוקות, יניקה אחרונה תהייה ארבע שעות לפני הבדיקה.

איך הבדיקה מתבצעת?
הבדיקה מתבצעת ברוב המקרים באמצעות חומר ניגוד הקרוי בריום, שאותו יש לבלוע במהלך הבדיקה. מדובר בנוזל במרקם מילקשייק, בצבע לבן, עם תוספת טעם של פרי. הילד הנבדק שותה מבקבוק עם קש או מכוסית, ואילו תינוקות שותים מבקבוק עם פיה. ההורים לוקחים חלק פעיל בבדיקה ועוזרים לילד בשתייה.

ילדים ייבדקו בזמן שהם שוכבים על מיטת בדיקה, בעוד שתינוקות ישכבו ערסל, כדי לאפשר בדיקה מדויקת וקצרה ככל האפשר וכדי  למנוע תזוזות.

מי יבדוק את הילד שלי?
רופא רדיולוג וטכנאי אשר עברו הסמכה מיוחדת לעבודה מבצעים את בדיקות השיקוף בקומה 2 במרכז שניידר, במסגרת מחלקת הדמיה.

האם שתיית בריום עלולה לגרום לתופעות לוואי?
בריום לא נספג בגוף והוא מופרש מהגוף ביציאות טבעיות בצבע לבן, יום או יומיים לאחר הבדיקה, בלי שום תופעות לוואי.

כמה זמן נמשכת הבדיקה?
אורך הבדיקה תלוי במהירות שבה הבריום מתקדם במעיים, וכיוון שמהירות זו שונה מילד לילד הבדיקה עשויה להימשך שעה עד מספר שעות. המעקב אחרי התקדמות חומר הניגוד נעשה אחת לחצי שעה באמצעות צילומי מעקב כל חצי שעה עד שעה עד להגעתו של הבריום למעי הגס.

מתי מקבלים תוצאות?
פענוח הבדיקה ייעשה על ידי רופא רדיולוג והפענוח יימצא במערכת הממוחשבת תוך כשבוע עד 10 ימים. התשובה ניתנת למשפחה על ידי הרופא המפנה או רופא הילדים ויש לתאם עמם פגישה כשבוע לאחר  ביצוע הבדיקה. התשובות לא ניתנות במכון ולא נשלחות בדואר בשל חשיבות המעקב והטיפול בהמשך לבדיקה. הליך זה נעשה באפן אוטומטי בעבור לקוחות של כללית. לקוחות של קופות חולים אחרות, מתבקשים ליידע בכך את המזכירה עם ההגעה למכון והתשובה תשלח לרופא המפנה.

בדיקות שיקוף נוספות במרכז שניידר:
שיקוף מערכת הנשימה והסרעפת
שיקוף מערכת העיכול עליונה ומנגנון בליעה
שיקוף מערכת העיכול העליונה ומעבר דרך מעי הדק
וידאופלורוסקוספיה – שיקוף מנגנון בליעה מפורטת
חוקן בריום  - הדגמת המעי הגס
ציסטוגרפיה רטרוגרדית – הדגמה של כיס השתן
הדגמת כליות דרך נפרוסטומיה

ד"ר סילביה גרוזובסקי היא רופאה רדיולוגית בכירה במחלקת הדמיה במרכז שניידר

 

כתבות נוספות

בניית אתרים
המידע והתכנים באתר אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא   |   © כל הזכויות שמורות למרכז שניידר לרפואת ילדים
עבור לתוכן העמוד