חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
JCI - תו תקן של איכות ובטיחות
חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

שירותים רפואיים

 

  

המרפאה הקולו-רקטלית


בשירות הקולורקטלי מטופלים ילדים הסובלים מבעיות קולורקטליות ובעיות בנקיטת (שליטה על) צואה.

נושאים מרכזיים המטופלים במסגרת השירות הקולורקטלי כוללים:

 • מומים אנורקטליים (איטמות פי הטבעת imperforate anus)
 • מחלת הרשפרונג (Hirschsprung disease)
 • אי נקיטת צואה (על רקע מומים מולדים, ספינה ביפידה, עיגון חוט השדרה והעדר התפתחות הסקרום sacral agenesis)
 • תכנית ניהול המעי (Bowel Management)
 • קלואקה (cloaca)
 • מחלות מעיים דלקתיות (Inflammatory Bowel Disease IBD)
 • חבלות אנורקטליות
 • ניתוחים חוזרים

מורכבותן של בעיות אלה מהווה אתגר אבחנתי וטיפולי ודורשת טיפול במעטפת רב מקצועית, הכוללת מומחים מתחומים שונים בנוסף לתחום הכירורגיה קולורקטלית, הפועלים יחדיו בכדי לגבש תוכנית טיפול ייחודית המותאמת לבעייתם הפרטנית של החולים. תחומים אלה כוללים אורולוגיה, גסטרואנטרולוגיה, גניקולוגיה ונוירוכירורגיה, בהתאם לנדרש.

הטיפול הכירורגי והרפואי נתמך על ידי אנשי מקצוע מתחומי פיזיותרפיה של האגן, תזונה ובריאות הנפש בכדי לתת מענה מקיף לחולה ולמשפחתו.

המעקב אחר הילדים לפני ולאחר הניתוחים מבוצע במסגרת המרפאה הקולורקטלית.

בנוסף, במסגרת השירות הקולורקטלי, פועלת מרפאה קולורקטלית שיקומית במסגרת אשפוז יום. במרפאה זו מטופלים ילדים לאחר ניתוחים, שלהם פוטנציאל לנקיטת (שליטה על) צואה.
התכנית השיקומית נבנית במהלך מפגש עם כירורגית קולורקטלית וכוללת מפגשים עם פזיותרפיסטית לילדים עם התמחות ייחודית בשיקום רצפת האגן, עבודה עם ביופידבק, מפגשים עם דיאטנית להתאמת תפריט בהתאם לתבנית פעילות המעי (יתר פעילות או תת פעילות).

לילדים הסובלים מאי נקיטת צואה חמורה עם פרוגנוזה ירודה לשליטה, מוצעת התכנית לניהול המעי Bowel management.

 

צוות השירות הקולורקטלי כולל:

 • שתי כירורגיות קולורקטליות
 • שתי אחיות קולורקטליות
 • פיזיותרפיסטית עם התמחות ייחודית לרצפת האגן
 • דיאטנית
 • מזכירת המרפאה

 

מרפאה הקולורקטלית: בימי רביעי, בין השעות 10:00-11:30
מספר טלפון: קביעת תורים מוקד זימון תורים 03-9253210
טלפון מרפאה: 03-9253682

 
המרפאה הבריאטרית


במסגרת המרפאה הבריאטרית, מתבגרים המעוניינים ומתאימים לפי הנחיות משרד הבריאות לניתוחים בריאטריים (ניתוחים להשמנת יתר) מקבלים מענה בפן הכירורגי תוך קיום וועדה רב תחומת בריאטרית אחת לחודש. התוכנית הבריאטרית במרכז שניידר משולבת עם היחידה להתערבות במצבי משבר (אשפוז ד') ועם הכנה לשינוי הרגלי חיים לפני ואחרי הניתוח. הניתוח המועדף על מתבגרים הינו ניתוח שרוול קיבה, כאשר במקרים מסוימים מבוצע ניתוח "מעקף קיבה" בשיתוף פעולה עם כירורג בריאטרי מבית החולים בילינסון.


המרפאה עצמה נותנת מענה מקיף למטופל/ת ומשפחתם לעניין הניתוח, השלמת הבירורים הנדרשים לקראת הניתוח, הליווי הרפואי סביב הניתוח ומהלך ההחלמה הצפוי.

 

מרפאה בריאטרית: בימי רביעי, אחת לשבועיים, בין השעות 09:00-12:00.
מספר טלפון: קביעת תורים מוקד זימון תורים 03-9253210
טלפון מרפאה- 03-9253682


המרפאה הלפרוסקופית


ניתוחים זעיר פולשניים, הן בגישה לפרוסקופית או בגישה תורקוסקופית, תופסים נפח הולך ועולה מסך הניתוחים המבוצעים במרכז שניידר - החל מתינוקות ועד מתבגרים. מגוון הניתוחים המבוצע בשיטה זו הינו רחב, וכולל בין היתר, את הבאים-

 1. ניתוח תורקוסקופיים להסרת מומים מולדים של הריאות- לצורך כריתת אונה או סגמנט ריאתי בשל מום מולד.

 2. ניתוחים לפרוסקופיים במגוון מומים או מחלות - החל מכריתת כיס מרה, כריתות טחול במטופלים הסובלים ממחלות המטולוגיות וכן ניתוחים הקשורים במערכת העיכול המתבצעים בגישה לפרוסקופית- דופליקציות של המעי וכדומה.

 3. מענה, טיפול ומעקב אחר ילדים ומתבגרים הסובלים מהזעת יתר בכפות הידיים והצעת ניתוח תורקוסקופי לצורך מניעת הזעת יתר (סימפטקטומיה).


מרפאה לפרוסקופית: בימי רביעי, אחת לשבועיים, בין השעות 09:00-12:00.
מספר טלפון: קביעת תורים מוקד זימון תורים 03-9253210
טלפון מרפאה- 03-9253682
  

מרפאת שד


במחלקה לכירורגיית ילדים ומתבגרים במרכז שניידר לרפואת ילדים, פועלת מרפאה ייחודית מסוגה הנותנת לכך מענה ומוצעת כשירות למטופלים ברפואת הקהילה.

למרפאת השד במרכז שניידר פונים הורים לילדות ונערות אשר סובלות מגושים בשד, זיהומים או מחלות שד אחרות. המרפאה כוללת רופאים מומחים מכירורגית ילדים אשר התמחו בטיפול ובכירורגיה של מחלות השד. מרפאה זו מרכזת את הטיפול בבעיות שד בילדות ונערות תוך מתן מענה מסודר המודע לכל האספקטים הנדרשים בזיהוי אוכלוסיות בסיכון, באבחנה ובטיפול בגילאים הצעירים. המרפאה פועלת באוריינטציה של כירורגיה ולא באוריינטציה אסתטית, ופועלת בשיתוף פעולה עם מכון השד בבית החולים בילינסון, על מנת לתת למטופלות את המעטפת המתאימה של דימות ופתולוגיה. מחקר ראשוני שנערך לאחרונה במרכז שניידר מצא שכיחות גבוהה של מספר גושים בשני השדיים בקרב נערות שמגיעות לטיפול. כ-50% מהנערות שפנו למרפאה עם חשד לגוש, נמצאו עם ריבוי גושים.

המודעות לקיומה של מרפאה ייעודית חשובה מאוד, היות וכיום אין לרופאי הילדים המטפלים בקהילה כתובת ברורה להפנות אליה את המטופלות הצעירות שמגיעות עם בעיות בשד. מטופלות אלו מגיעות למרפאת כירורגית ילדים כללית, מקרים אחרים מופנים למרפאת שד של מבוגרים וכן למרפאות נשים, פלסטיקה או אנדוקרינולוגיה, זאת לאחר שגם כך האבחנה לרוב מתארכת בשל בושה/חרדה של הנערה עד שהיא פונה להורים.


הטיפול במחלות שד באוכלוסייה הצעירה שונה מהותית מהטיפול באוכלוסייה הבוגרת, האווירה במרפאה ידידותית ומותאמת לגיל, ושיטות האבחון והטיפול מותאמות לנערות ולילדות.


 

מרפאת שד: ימי שני, אחת לשבועיים, בין השעות 08:30-09:30
מספר טלפון: קביעת תורים מוקד זימון תורים 03-9253210
טלפון מרפאה: 03-9253682


 


 

המרפאה לטיפול בדופן בית החזה – Chest wall Clinic


המרפאה לטיפול בדופן בית החזה נוסדה בשנת 2007 על ידי מנהלה הקודם של המחלקה לכירורגית ילדים ונוער, פרופ' נפתלי פרויד.
מרפאה זו מטפלת במגוון עיוותי בית החזה, כולל עיוותים הקשורים לחסר מלא או חלקי של שרירים/או צלעות כגון תסמונת ע"ש Poland ואחרים הקשורים לחוסר התפתחות, לגדילת יתר ולשינוי במבנה הגרמי. חלק מהעיוותים בא לידי ביטוי מיד לאחר הלידה וחלק בגיל מאוחר יותר.

 

העיוות השכיח ביותר הוא Pectus Excavatum או Funnel Chest המוכר כ "חזה סנדלרים". מדובר בשקע של עצם החזה (הסטרנום). לעיתים, מאובחן העיוות אחרי הלידה או בינקות אך בדרך כלל הסימנים מוחרפים בזמן הגדילה המואצת בגיל הנעורים. שקיעת עצם החזה יכולה להיות סימטרית או אסימטרית. למטופלים המעוניינים בתיקון ניתוחי של בית החזה מתבצעת הערכה רפואית מקיפה הכוללת הערכה קרדיולוגית, נשימתית והדמיתית. מרבית התיקונים מתבצעים בשיטה ע"ש Nuss. בשיטה ניתוחים זו מחדירים תומך מתכתי מתחת לאיזור השקוע תחת בקרת מצלמה העוקבת אחרי כל שלב ושלב של הניתוח. תומך מתכתי זה מוצא מבית החזה כעבור כ-3 שנים כניתוח קטן נוסף.

 
למבנה "המשונה" של בית החזה עלולה להיות השפעה שלילית מבחנה פסיכולוגית וחברתית כאחד. מכאן גם החשיבות של ביצוע התיקון בשיטה זעיר פולשנית המותירה, בניגוד לתיקון בשיטה הפתוחה, צלקות קטנות ומוצנעות.

 

העיוות השני בשכיחותו מוכר בשם "חזה יונה" (Pidgeon Chest או Pectus Carinatum). מדובר בבליטה קדמית, סמטרית או אסימטרית של עצם הסטרנום. למקרים אלו קיימים מספר פתרונות, החל מניתוחים וכלה בשימוש בחגורה לחץ חיצונית בהתאמה אשית (External Bracing) המחזירה בהדרגה את הבליטה למקומה ומיישר בכך את בית החזה.


מרפאה זו פועלת בשיתוף פעולה עם מכון הלב, מכון הריאות, המכון לפיזיותרפיה, יחידת הכאב, השירות הפסיכולוגי, השירות הסוציאלי. היחידה לכירורגיה פלסטית ומחלקת הרדמה. צוות רב תחומי זה משתתף בהערכה הטרום ניתוחית, בטיפול ובמעקב לטווח ארוך.

 

מרפאה לעיוותי חזה: ימי שני אחת לשבועיים, בין השעות 09:00-11:00
מספר טלפון: קביעת תורים מוקד זימון תורים 03-9253210
טלפון מרפאה: 03-9253682


 

 

 

 

מרפאה נאונטולוגית ומעקב פרה-נטלי


במרכז שניידר קיים שיתוף פעולה הדוק בין מחלקת הפגיה ומחלקת כירורגית ילדים לבין בית החולים לנשים בבילינסון במרכז הרפואי רבין. במסגרת שיתוף הפעולה, נדונים מומים שונים המתגלים במהלך החיים התוך-רחמיים- כגון, בקע סרעפתי, חשד לחסימת מעי, גידולים וציסטות בעובר או מלפורמציות אחרות ומתבצע מעקב מולטי-דיסציפלינרי על ידי צוות הכולל גניקולוגים המומחים ברפואת העובר, נאונטולוגים, וכירורגים המומחים בכירורגיה נאונטולוגית.

המרפאה עצמה מציעה מעקב ארוך טווח למטופלים אשר אובחנו עם מום מולד, החל משלב האבחון, המעקב לקראת הניתוח, והמעקב לאחר הניתוח עצמו, והיא נותנת מענה למרבית האספקטים הנוגעים להמשך הגדילה וההתפתחות של תינוק לאחר שעבר ניתוח לטיפול במום מולד במערכת העיכול.

 

מרפאה נאונטולוגית: אחת לחודש, בימי שלישי, בין השעות 08:30- 09:30.
מספר טלפון: קביעת תורים מוקד זימון תורים 03-9253210
טלפון מרפאה: 03-9253682

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד