תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

ניתוח פזילה בילדים: כיוון חדש לשרירי העיניים

למה עין אחת מסתכלת קדימה, בעוד שהשנייה פונה פנימה או החוצה? מה קורה בניתוח לתיקון פזילה? מהם סיכויי ההצלחה? כמה זמן נמשכת תקופת ההחלמה ומתי אפשר לחזור לפעילות רגילה? מדריך מיוחד להורים לילדים שצריכים לעבור ניתוח לתיקון פזילה
פורסם: 08.11.15 | עודכן: 04.04.18
 

פזילה היא מצב שבו העיניים אינן מקבילות עקב בעיה או בעיות בשרירי העין. כאשר עין אחת מסתכלת קדימה, פונה העין השנייה פנימה או החוצה ולעתים אף למעלה או למטה, במקביל לשינוי במצב הראש והפנים או ללא שינוי כזה.

מה עושים בניתוח לתיקון פזילה?
ששת השרירים המניעים את העין נמצאים חיצונית לגלגל העין, מתחת ללחמית (קרום רירי שקוף העוטף את לובן העין) ומעל לובן העין. במהלך הניתוח מנתקים את השריר ממקומו ומחזקים או מחלישים את פעולתו. בדרך כלל יש לנתח לפחות שני שרירים כדי להתגבר על הפזילה. לעתים מנתחים את השרירים בעין הפוזלת בלבד, ולפעמים מנתחים את שתי העיניים. פעולת השריר דומה לפעולת קפיץ. כדי לחזק קפיץ ניתן למתוח אותו ועל ידי כך לחזק את כוחו. כדי להחליש קפיץ, ניתן לכווץ אותו ובכך להקטין את כוחו. כדי להחליש שריר, מנתקים אותו ממקום חיבורו הטבעי לעין ותופרים מחדש לגלגל העין מאחורי החיבור המקורי, וכך החלשנו את הכוח של מנוף הפעולה של השריר.

ישנן שלוש טכניקות בניתוחי פזילה:

  • קיבוע ותפירת השריר ישירות ללובן העין.
  • תפירת השריר עם תפר תלייה לחיבור המקורי של לובן העין.
  • תפירת השריר ללובן העין בתפרים מתכווננים, כאשר הקיבוע הסופי של השריר נעשה לאחר הניתוח.
 

האם הניתוח נעשה בהרדמה כללית או מקומית?
ניתוחים לתיקון פזילה בילדים נעשים בהרדמה כללית בלבד.

האם צפויים כאבים לאחר הניתוח?
בניתוחי פזילה חותכים שרירים ולאחר הניתוח עלולים להיות כאבים במשך כמה ימים. לכן, כדאי להצטייד מראש בתרופות משככות כאבים. בדרך כלל די בתרופות שרגילים להשתמש בהן בבית בזמן מחלת חום או כאבי ראש כמו אקמול או אדוויל.

כמה זמן יש להזליף טיפות עיניים?
יש להזליף טיפות עיניים במשך שלושה עד ארבעה שבועות לאחר הניתוח, בהתאם להנחיות הרופא.

מה מותר לעשות בתקופת ההחלמה מהניתוח?
לאחר ניתוח לתיקון פזילה, כמעט אין מגבלות על פעילות בתוך הבית.  מותר לקרוא, לצפות בטלוויזיה ולעבוד מול מחשב. אין צורך "לא לאמץ את העין". מותר להתרחץ ולחפוף את הראש ללא מגע המים עם העיניים. מחוץ לבית, מומלץ להרכיב משקפי שמש ולהימנע מחשיפה לאבק ומאור חזק במשך השבוע הראשון לאחר הניתוח.

מה אסור לעשות בתקופת ההחלמה?
מומלץ לא לבצע פעילות גופנית מאומצת בשבועיים הראשונים שלאחר הניתוח, אבל אפשר לחזור לגן או לבית הספר כעבור מספר ימים לאחר הניתוח. לא מומלץ לשחות בבריכה או בים במשך כששה שבועות מהניתוח.

אילו תופעות לוואי יכולות להופיע לאחר ניתוח לתיקון פזילה?
ייתכנו התופעות הבאות: 
חוסר נוחות בעיניים, בעיקר בחשיפה לאור חזק; כאב קל בתנועות העיניים; עיניים אדומות;  בצקת בלחמית; הפרשה מועטה של דמעות; כפל ראייה (רואים כפול), שחולף ברוב המקרים תוך מספר ימים.

כל אלה הן תופעות רגילות ואין צורך לחשוש מהן. את ההפרשה מעל הריסים ניתן לנקות בעזרת צמר גפן טבול במים פושרים, או מגבוני עיניים. כפל הראייה יחלוף, כששרירי העיניים יתרגלו למצבם החדש, בתיאום בין המוח לעין.

באילו מקרים צריך לפנות לרופא?
אחד הסיבוכים הנדירים תקופת ההחלמה הינו זיהום בעין. אם העין אדומה וכואבת מאוד, עם הפרשה מוגלתית ונפיחות של העפעפיים, או בעת שינוי ניכר בחדות הראייה, יש לפנות מייד לחדר המיון בבית החולים.

מהם סיכויי ההצלחה בניתוח?
כיום, בשיטות הניתוח המודרניות, סיכויי ההצלחה גבוהים מאוד. עם זאת, לא ניתן להבטיח הצלחה מלאה בניתוחי פזילה. בחלק מהניתוחים תישאר פזילה מסוימת, אשר לא תפריע לתפקוד תקין וגם לא תורגש הפרעה אסתטית. במנותחים שבהם תוקנה זווית הפזילה רק באופן חלקי, ייתכן ניתוח נוסף.

מהם הסיכונים בניתוח לתיקון פזילה?
כיוון שהניתוח נעשה בחלק החיצוני של העין, על פי רוב אין בו סכנה לראייה. בעת תפירת השריר ללובן העין יש לבצע את התפירה בעומק המתאים ולא לפצוע את גלגל העין. לעתים יכול להתפתח זיהום לאחר הניתוח, אולם ברוב המקרים הטיפול הוא קל ויעיל באמצעות טיפות. רק במקרים נדירים ביותר זיהום כזה יכול לאיים על הראייה. לעתים מופיע כפל ראייה לאחר הניתוח, שחולף תוך זמן קצר ביותר. במקרה שלא חל שיפור, יהיה צורך בטיפול נוסף.

האם לאחר הניתוח הילד יזדקק למשקפיים?
חלק מן הפזילות מטופלות ומתוקנות רק על ידי משקפיים, חלק מהן ניתן לתיקון רק על ידי ניתוח וישנן פזילות שהתיקון שלהן נעשה על ידי משקפיים וניתוח גם יחד. עם זאת, ניתוח פזילה אינו תחליף למשקפיים אלא בא לתקן את הפזילה שלא הצלחנו לתקן בעזרת המשקפיים. לכן, גם לאחר הניתוח יהיה ברוב המקרים צורך בהרכבת משקפיים.

ומה לגבי סגירת אחת העיניים?
בחלק מהמקרים צריך לכסות את אחת העיניים בכדי לחזק את הראייה בעין השנייה ולמנוע את התופעה  הקרויה "עין עצלה". חדות ראייה טובה בשתי העיניים תעזור מאוד לסיכויי ההצלחה של ניתוח הפזילה. נוסף על כך, בכדי להגיע לתוצאות טובות גם לאחר הניתוח, יש צורך בהמשך הטיפול בסגירות.

פרופ' משה שניר, מומחה לרפואת עיניים, לשעבר מנהל היחידה לרפואת עיניים במרכז שניידר

עבור לתוכן העמוד