דלקת ריאות (PNEUMONIA)

השם דלקת ריאות בא לתאר את מהות המחלה; דלקת בריאות.
המונח הנכון יותר הוא זיהום בריאות, כלומר; חיידק או וירוס חודרים לריאה דרך מחזור הדם וגורמים לזיהום מקומי.באופן נדיר, באדם המועד לזיהומים חריגים, יגרם הזיהום ע''י פטרייה, או אפילו פרזיט.
בעולם המערבי ובכלל זה אצלנו, שכיח לראות דלקת ריאות כסיבוך של זיהום בדרכי נשימה עליונים. נזלת, שיעול, דלקת גרון קלה ובהמשך יומיים שלושה לאחר מכן החמרה בסימפטומים.

הסימפטומים של דלקת ריאות תלויים במידה רבה בשלב המחלה (תחילה, אמצע, סוף) ובגיל הילד.

רשימת הסימפטומים השכיחים כוללת:
  • חום
  • צמרמורת
  • שיעול
  • נשימה מהירה מהרגיל
  • לעיתים עבודת נשימה מוגברת
  • הקאה (שכיח בילדים צעירים יותר, לעיתים אף ללא שיעול מקדים)
  • כאב בחזה (לא שכיח)
  • כאבי בטן (לעיתים)
  • חוסר תיאבון
  • בדלקות ריאה נרחבות – כחלון של השפתיים או קצות האצבעות
 
למיקום הדלקת חשיבות מבחינת הסימפטומים:
מאחר ולריאות אין עצבוב; כלומר, רקמת הריאה היא רקמה נטולת כאב, דלקת הריאות אינה מחלה כואבת.
אולם, נסייג אמירה זו בעובדה שלריאה קרום העוטף אותה והוא רגיש מאוד. דלקת בפאתי הריאה, במגע עם הקרום, תגרום לכאב ואף לכאב מוקרן (לבטן, לצוואר, לחזה).
דלקות בבסיסי הריאה (חלקן התחתון) תגרומנה פעמים רבות לכאבי בטן.

האם ניתן להבדיל קלינית (על בסיס הבדיקה בלבד), בין דלקת ריאות חיידקית ובין דלקת ריאות הנגרמת ע''י וירוס?
התשובה היא בעיקרון לא. באופן טיפוסי דלקת ריאות חיידקית מופיעה באופן חד עם חום גבוה ותמונה סוערת יותר, אבל זה אינו סימן אבחנתי. לעיתים, אפילו לאחר התבוננות בצילומי הזחה קשה להבחין בין דלקת חיידקית לויראלית.

האם חייבים לבצע צילום חזה?
בהחלט לא. ניתן לשמוע חלק ניכר מדלקות הריאה בעזרת המסכת (הסטטוסקופ).
באופן טיפוסי, נוצר נוזל בחלל המודלק ובמקום לשמוע כניסת אויר ''חלקה'' לריאה ישמע הרופא ממצאים אופייניים לדלקת ריאות. לעיתים באם קיים חשד קליני מבוסס בהיעדר ממצאי האזנה, יזמין הרופא צילום חזה בכדי לשלול דלקת ריאות. לעיתים, ישקול רופא הילדים צילום חזה בכדי לאשר את ממצאי ההאזנה.
צילום החזה הוא צילום המערב כמות קרינה מעטה. ככלל, ככל שהרקמה אותה צריך לחדור דחוסה פחות (וכאן אנו חודרים רקמה ספוגית, מלאת אויר), כמות הקרינה הדרושה מעטה יותר. כיום, מרבית מרכזי ההדמיה יודעים להתאים את כמות החשיפה למשקל הילד וגודלו הפיזי.

מהי דלקת ריאות לא טיפוסית?
דלקת ריאות לא טיפוסית, או דלקת אטיפית, היא דלקת הנגרמת ע''י מזהמים, אולם הופעתה הקלינית שונה מהצפוי. לעיתים החום הוא נמוך, או שאין חום כלל, לעיתים קשה לזהותה בהאזנה בלבד. מזהמים שכיחים לדלקות לא טיפוסיות הם חיידקי המיקופלסמה ןהכלמידיה.
דלקת ריאות לא טיפוסית שכיחה יותר בגילאי העשרה.

האם תמיד חייבים לטפל בדלקת בטיפול אנטיביוטי?
מורי ורבי ברפואת ילדים, הפרופ' יצחק ורסנו, היה אומר, שאם המטופלים שלך מודאגים מן הטיפול יותר מאשר מן המחלה יש סיכוי סביר שהטיפול שלך מצליח..
צריך לזכור שעד לפני שנים לא רבות, כמה עשורים, מתו אנשים בהמוניהם מדלקות ריאה. עד היום, קשישים, תינוקות רכים ומדוכאי חיסון נמצאים בסכנה ממחלה זו. מספיק לראות איך הסבתות לנו מחווירות כשרופא הילדים מאבחן דלקת ריאות בכדי לדעת שלהישלח הביתה עם טיפול דרך הפה והחלמה תוך יומיים שלושה, היא מן הניסים של הרפואה המודרנית. אין מחלות רבות בהן טיפול אנטיביוטי יעיל כל כך כמו בדלקות ריאה.
לעיתים יש צורך בטיפול תוך ורידי, או בזריקה, ובמיעוט המקרים אשפוז לצורך השגחה או מתן חמצן.
יחד עם זאת, מאחר וחלק ניכר מדלקות הריאה הן ויראליות, ייתכנו מקרים לא מעטים בהם הטיפול האנטיביוטי מונע סיבוכים נוספים, אולם תורם מעט להחלמה.
את הסיכון לא כדאי לקחת, ומרבית רופאי הילדים מודעים לכך.

הדבקה
הדבקה בדלקת ריאות, ויראלית או חיידקית, היא הדבקה טיפתית. כלומר, מגע עם רוק ונוזלים מדרכי הנשימה הם מעבירי המחלה. במזרח הרחוק מקובל שאדם חולה בזיהומי דרכי נשימה עליונים, או דלקת ריאות הולך עם מסיכה לעבודתו או ברחוב. הלוואי ויכולנו ללמוד ממנהג זה.
בינתיים נסתפק במרחק סביר, שטיפת ידיים תדירה ודחייה של נשיקות החיבה למועד ההחלמה.

החלמה מהירה.


ד"ר אמיר כימיא, היחידה לרפואה דחופה
המידע והתכנים באתר אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא    © כל הזכויות שמורות למרכז שניידר לרפואת ילדים