סליידר כתבות
דלג על סליידר כתבות

תרומת כליה הצילה את חייו של אלכס

ניתוח נדיר של השתלת כליה בתינוק בן שנה ועשרה חודשים בוצע במרכז שניידר. אלכס הוא מושתל הכליה הקטן ביותר בארץ מזה שני עשורים

להמשך הכתבה... >

פרופ' יוסף פרס, מנהל מרכז שניידר, מונה ...

המינוי הוענק כחלק מהסכם שיתוף הפעולה בין משרד הבריאות לארגון בתי החולים הסיני

להמשך הכתבה... >

תסמונת הראש השטוח (פלגיוצפליה תנוחתית) ...

מה הן הסיבות השכיחות לצורת ראש אסימטרית בתינוקות, איך מאבחנים את תסמונת הראש השטוח ומה הן הגישות לטיפול בבעיה?

להמשך הכתבה... >

טיקים אצל ילדים

ד"ר נועה בן ארויה מילשטיין, פסיכיאטרית ילדים ונוער, מנהלת המרפאה לטיקים ותסמונת טורט במרכז שניידר מדברת על טיקים תנועתיים וקוליים אצל ילדים ונוער

להמשך הכתבה... >
סליידר כתבות
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

איך מאבחנים סוכרת נעורים

כ־30 אחוזים מהילדים החולים בסוכרת נעורים מאובחנים לראשונה רק כאשר הם במצב של חמצת מטבולית. מדובר בסיבוך אופייני לסוכרת מסוג 1 וזהו מצב מסכן חיים, המחייב טיפול מיידי.

איך אפשר לאבחן סוכרת נעורים מוקדם ככל האפשר – לפני הופעתה של חמצת מטבולית?
מודעות גבוהה של ההורים  לקיומם של התסמינים הבולטים של סוכרת נעורים -  השתנה מרובה ושתייה מרובה -  עוזרת מאוד לאבחן את המחלה עוד בטרם הופעתה של חמצת מטבולית, המכונה גם קטו־אצידוזיס.

בדיקת שתן לנוכחות סוכר ואצטון היא בדיקה פשוטה, והיא יכולה להיעשות במרפאה בעזרת מקלונים (סטיקים), שאותם טובלים בדגימת השתן. התוצאה היא מיידית ואין צורך לשלוח בדיקת דם למעבדה. אפשר לזהות בקלות ערכים גבוהים של סוכר בדגימת השתן אצל רוב הילדים עם סוכרת חדשה, ובמיוחד בילדים עם תסמינים אופייניים לסוכרת נעורים – שילוב של השתנה ושתייה מרובה.

ניתן גם לאבחן סוכרת בעזרת מכשיר המודד את רמת הסוכר בדם. לצורך הבדיקה דוקרים את אחת האצבעות, נוטלים את הדגימה ותוך פחות מדקה הרופא יודע מהי רמת הסוכר בדמו של הילד הנבדק.

סוכרת מאובחנת על פי אחד משלושת המדדים:
הופעת תסמינים אופייניים - צמא מוגבר, השתנה מרובה וירידה בלתי מוסברת במשקל – וערך סוכר בבדיקת דם ורידי שנלקחה אקראית, ללא קשר לזמני ארוחות, מעל ־200 מ"ג/ד"ל.

בדיקת דם - מדגימה שנלקחה אחרי צום לפחות שמונה שעות קודם לכן – השווה ל־126 מ"ג/ד"ל או יותר.

בדיקת דם שנעשית שעתיים לאחר ביצוע תבחין העמסת סוכר, השווה ל־200 מ"ג/ד"ל או יותר. כדי לבצע תבחין העמסת סוכר יש לשתות מים שהומסה לתוכם כמות גדולה של סוכר ולשתות את התמיסה בתוך דקות ספורות. רמת גלוקוז בדם ורידי השווה ל־200 מ"ג/ד"ל או תוצאה גבוהה יותר היא עדות לקיומה של סוכרת נעורים.

אם מזהים תסמינים אופייניים במרפאה ואם בדיקת סוכר בשתן או במד סוכר אינה תקינה, יש לפנות מייד לחדר מיון ולא לחכות לאישור הבדיקה במעבדה. עיכוב כזה עלול להוביל להתפתחות חמצת מטבולית, שעלולה לסכן את הילד.

למה לא ממליצים על בדיקות שגרתיות לאבחון סוכרת נעורים?
למרות העלייה בשכיחותה של סוכרת נעורים, עדיין מספר הגילויים החדשים בשנה הינו כ־13 מקרים לכל 100 אלף ילדים ומתבגרים מתחת לגיל 18. מנתונים אילו ברור כי אין טעם בבדיקת סקר שגרתית, אולם בד בבד חשוב להגביר את המודעות למחלה ולתסמינים שלה. הופעתם של אלה מחייבת בדיקה מהירה כדי לשלול או לאבחן את קיומה של סוכרת נעורים.

פרופ' משה פיליפ הוא מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז שניידר וסגן דקאן למחקר ופיתוח בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל־אביב

פרופ' שלומית שליטין היא סגנית מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת

פרופ' משה פיליפ ופרופ' שלומית שליטין31/12/2013
Back
הרשמה לקבלת נויזלטר
דלג על הרשמה לקבלת נויזלטר
הרשמה לקבלת נויזלטר
עבור לתוכן העמוד