סליידר כתבות
דלג על סליידר כתבות

תרומת כליה הצילה את חייו של אלכס

ניתוח נדיר של השתלת כליה בתינוק בן שנה ועשרה חודשים בוצע במרכז שניידר. אלכס הוא מושתל הכליה הקטן ביותר בארץ מזה שני עשורים

להמשך הכתבה... >

פרופ' יוסף פרס, מנהל מרכז שניידר, מונה ...

המינוי הוענק כחלק מהסכם שיתוף הפעולה בין משרד הבריאות לארגון בתי החולים הסיני

להמשך הכתבה... >

תסמונת הראש השטוח (פלגיוצפליה תנוחתית) ...

מה הן הסיבות השכיחות לצורת ראש אסימטרית בתינוקות, איך מאבחנים את תסמונת הראש השטוח ומה הן הגישות לטיפול בבעיה?

להמשך הכתבה... >

טיקים אצל ילדים

ד"ר נועה בן ארויה מילשטיין, פסיכיאטרית ילדים ונוער, מנהלת המרפאה לטיקים ותסמונת טורט במרכז שניידר מדברת על טיקים תנועתיים וקוליים אצל ילדים ונוער

להמשך הכתבה... >
סליידר כתבות
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

חדש: פורמולה לילדים נמוכי קומה


פורמולה ייחודית שניתנה לילדים בריאים, נמוכים ורזים במשך שישה חודשים, שיפרה באופן משמעותי את קומתם ומשקלם. כך מדווחים מומחים ממרכז שניידר לרפואת ילדים, אשר עומדים מאחורי פיתוחה של הפורמולה החדשה.

לדברי החוקרים, על אף שהילדים נטלו את הפורמולה במשך חודשים רבים, הם שמרו על BMI תקין (היחס בין משקל לגובה) ולא לקו בהשמנת יתר. החוקרים הדגישו כי הפורמולה הייחודית אינה מיועדת לילדים שקומתם הנמוכה נובעת מחוסר בהורמון גדילה.

בראש צוות המחקר עמדו רופאים בכירים במרכז שניידר לרפואת ילדים: פרופ' משה פיליפ, מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת, ופרופ' רענן שמיר, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה, תזונה ומחלות כבד, יחד עם פרופ' ליאורה לזר, וד"ר יעל לבנטל, רופאות בכירות במכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת בשניידר וד"ר מיכל יעקובוביץ'־גוון, דיאטנית וחוקרת במכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת בשניידר. תוצאות המחקר פורסמו בחודש דצמבר, 2014, בכתב העת הרפואי הבינלאומי The Journal of Pediatrics.
 
במסגרת המחקר נבדקה השפעת הפורמולה החדשה - המכילה חלבון, שומנים, פחמימות, ויטמינים ומינרלים - על קומתם של ילדים. במחקר השתתפו כ־200 ילדים נמוכים ורזים (גובה מתחת לאחוזון 10 ויחס משקל לגובה נמוך), לפני תחילת התבגרותם. המשתתפים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות: קבוצת המחקר קיבלה במשך שישה חודשים את הפורמולה הייחודית שפותחה במרכז שניידר, בעוד שקבוצת הביקורת קיבלה פלצבו (תכשיר דמה שאינו מכיל חומרים פעילים), וזאת לאורך תקופת זמן דומה.

לדברי הרופאים, תוצאות המחקר מצביעות על כך כי לפורמולה הייחודית יש פוטנציאל לשיפור גדילתם של ילדים רזים בעלי קומה נמוכה. בימים אלה החל שיווק הפורמולה הייחודית לקהל הרחב. 

בתוך כך, ולאור הצלחת המחקר הראשון, נפתח בימים אלה במכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז שניידר מחקר חדש להאצת גדילה במתבגרים בריאים ונמוכים. המחקר יתבצע באופן דומה למחקר הראשון (חלוקה לקבוצת מחקר וקבוצת ביקורת) והוא מיועד לנערות מעל גיל 10 ונערים מעל גיל 11, אשר גובהם ומשקלם נמצאים מתחת לאחוזון 10. בני הנוער יטופלו בפורמולה ייעודית ומותאמת למינם. מטרת המחקר היא להוכיח שהפורמולה הניתנת למתבגרים יאיץ את גדילתם לעומת מתבגרים שאינם מקבלים אותה. המחקר מאושר על ידי ועדת הלסינקי של מרכז שניידר לרפואת ילדים.

הערכת גדילה נעשית על ידי מדידת גובה, משקל והיקף ראש. מעקב תקופתי מאפשר לדעת את מיקומו של הנער באחוזוני הגדילה ביחס לבני גילו, את קצב הגדילה ואת דפוס הגדילה. הגובה הסופי של הנער תלוי בפוטנציאל הגנטי, אך גם במשתנים נוספים כגון: גיל הופעת תהליך ההתבגרות, מהירות ההתבגרות, המצב התזונתי והבריאותי, פעילות פיזית ועוד.

לרישום למחקר ולקבלת פרטים נוספים ניתן ליצור קשר עם נעמה גליקמן, מתאמת המחקרים, בטלפונים: 03-9253833 או 03-9253778 או באמצעות דוא"ל: naamagl@clalit.org.il

חברת הדסה ביימל - רוקחות וטבע בע"מ
 

10/05/2015
Back
הרשמה לקבלת נויזלטר
דלג על הרשמה לקבלת נויזלטר
הרשמה לקבלת נויזלטר
עבור לתוכן העמוד